Zec: Lehet, hogy babonásak, és ezért nem engedtek be az ülésre.

Ma a biztonsági őrök és rendőrök csoportja várta azokat a polgárokat, akik részt kívántak venni a zentai községi képviselő-testület ülésén. Azonban kiderült, hogy csupán a képviselők, tanácsosok és újságírók léphettek be az ülésre. Veselin Petrović, a testület elnöke, a nyilvánosság kizárásának okaként azt jelölte meg, hogy attól tartanak, a polgárok esetleg rendbontást okoznának az ülés során.
Miközben az ülésteremben Goran Jovanović, a Szerbia Népi Mozgalmának képviselője és Igor Stojkov, a testület titkára között heves viták zajlottak, a helyzet odakint feszültséggel telítődött. Jovanović követelte, hogy a polgárok is részt vehessenek az ülésen, ám a bejáratnál a biztonsági személyzet és rendőrök zárt sorokban álltak, megakadályozva ezzel a közönség belépését.
Boris Zec, aki korábban alpolgármesterként és a polgármester tanácsadójaként is tevékenykedett a helyi önkormányzatban, ezúttal is szívesen részt vett volna az ülésen, ahogyan azt egy hónappal ezelőtt tette, azonban most nem volt szerencséje, és nem tudott megjelenni.
Amikor átléptem a városháza küszöbét, azonnal szemet szúrt a biztonsági személyzet nagy létszáma, és a civil ruhás, valamint egyenruhás rendőrök is szép számmal voltak jelen. Ahogy megpróbáltam felmenni a lépcsőn, Cipó Igor, a községi tanács VMSZ-es tagja megállított, és közölte, hogy nem folytathatom az utamat. Mikor jeleztem, hogy ez jogellenes lépés, csak annyit mondott, hogy nem kíván velem foglalkozni, és hogy Veselin Petrović, a községi képviselő-testület elnöke zárt körű ülést tervezett. Kértem, hogy mutassa meg a végzést erről, de a válasza csak annyi volt, hogy majd egyszer csak lesz ilyen is, és végül valóban megmutatták a dokumentumot - mesélte Zec a Szabad Magyar Szónak.
Jogászként hogyan értékelnéd a végzést?
Több mandátumban is képviseltem a közösség érdekeit a képviselő-testületben. A községi szabályzat világosan megfogalmazza, hogy a polgárok csak akkor nem vehetnek részt az üléseken, ha azok titkosak, ami csak súlyos állami, katonai vagy gazdasági okokból indokolt. Ilyen esetekben csupán a képviselők tartózkodhatnak bent, akik esküt tesznek arra, hogy nem osztják meg a titkos napirendi pontokat senkivel. Most azonban egy amatőr módon megfogalmazott indoklást láttam, amely szerint a polgárok egy csoportja zavarhatja az ülést. Kérdezem: vajon Petrović rendelkezik-e jövőbelátó képességgel, hogy előre megjövendölje a rendbontást? Hiszen ahhoz, hogy bárkinek következménye legyen, előbb meg kell történnie a rendbontásnak. Az üléseken részt vevő polgárok közül, ha valaki illetlenül viselkedik, akkor természetesen őt ki lehet zárni a továbbiakban, de a félelem nem lehet alapja a nyilvánosság kizárásának.
Mit vélekedsz, miért nem engedték meg annak a néhány embernek, hogy részt vegyen a képviselő-testület ülésén?
- Véleményem szerint azért, mert nem vagyunk sem a Vajdasági Magyar Szövetség, sem a Szerb Haladó Párt szimpatizánsai, hanem ellenzékiek vagyunk. Engem az ülés elején még sértegettek is, amivel nagy tiszteletlenséget mutattak ki a zentai választópolgárok irányába.
Több tucat rendőr állomásozik a városházán, megakadályozva a polgárok belépését a képviselő-testület ülésére.
A tiszteletlenség alatt azt kell érteni, hogy a vita hevében a képviselő-testület titkára azt találta mondani, hogy ön az előző ülésen félmeztelenre vetkőzött?
- Ebből semmi se igaz, nem volt semmilyen vetkőzés. A közösségi oldalakra felkerült videók és fotók is ezt támasztják alá: a hatalomnak az nem tetszett, hogy az előző ülésen egy Haladó párti tolvajok feliratú pólóban jelentem meg. Nekem ehhez a politikai véleménynyilvánításhoz jogom van, és nemcsak jogom van, hanem mint kiderült igazam is, ugyanis március 3-án volt az ülés, és két nappal később a haladó párt hat tagját letartóztattak az Elgas közvállalatban elkövetett hivatali visszaélés és sikkasztás gyanújával. Az is lehet, hogy a hatalom képviselői babonásak, és emiatt nem szerették volna, ha ismét megjelenek ebben a pólóban, mert lehet, hogy negyvennyolc órán belül megint hat párttársukat vették volna őrizetbe. Hozzáteszem, az előző kkt-n egy szót sem szóltam, viszont azt is meg kell jegyeznem, hogy az ülés elején Veselin Petrović mindenkit üdvözölt, majd hozzátette, engem nem tekint vendégnek, vagyis nekem nem járt az üdvözlés. Erre csak azt tudom mondani, hogy ott én nem vendég vagyok, hanem a házigazda, ők a vendégek, ugyanis a polgárok szavazták meg, hogy ők ott lehetnek, és ezért fizetés is jár nekik, és nem azért, hogy minket kizárjanak az ülésről.
Hogyan végezte a rendőrség a dolgát?
A parancsnok is jelen volt, amikor megkértem, hogy a törvény értelmében segítsenek bejutnom a képviselő-testületi ülésre. Ugyanis a jogszabályok értelmében senkinek sem szabad korlátozni a szabad mozgását, én viszont a biztonsági személyzet és Cipó Igor által akadályoztatva éreztem magam. A parancsnok válasza az volt, hogy forduljak bírósághoz, de én ezt vitattam, mivel nem követtem el semmiféle szabálysértést. Ezzel szemben Veselin Petrović visszaélt a hivatali hatalmával, így a rendőröknek inkább ellene kellett volna lépniük. Sajnos, ebből semmi sem valósult meg.
Hogyan zárult le a bejáratnál kibontakozott vita?
Amikor a hatalom megszavazta Goran Jovanović eltávolítását a teremből, a többi ellenzéki képviselő is az ülés elhagyása mellett döntött. A VMSZ nem mutatott elegendő bátorságot ahhoz, hogy szembeszálljon a haladókkal, és támogassa azt a javaslatot, hogy a polgárok is részt vehessenek a testület ülésén.
Terveznek-e a feljelentést tenni a történtek miatt?
- Feljelentést teszünk a Közigazgatási Bíróságnál, ugyanis a községi képviselő-testület elnöke jogellenesen lépett fel, amikor kizárta a polgárokat az április 24-i ülésről. Ez a lépés súlyosan fenyegeti a demokratikus folyamatokat és a közösségi részvételt.
Boris Zec ezúttal is a Haladó párti tolvajok feliratú pólóban érkezett a városházára (Fotó: Mina Delić)
Persze, szívesen segítek! Kérlek, írd le a szöveget, amelyet egyedivé szeretnél tenni, és én átdolgozom neked.
Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!
A visszajelzések tükrében három dolog tűnik ki, ami frusztrálja a felhasználókat a honlapon:
A helyzetünk az, hogy nem tudunk további saját anyagokat előállítani, mivel körülbelül húsz önkormányzat egy árva dinárt sem hagyott jóvá a pályázatainkra. Ráadásul a Magyar Nemzeti Tanács, a pártházból érkező, kifogásolható indokokra hivatkozva, már évek óta nem javasolja a támogatásunkat.
Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!
u.i.: Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!