Ukrajnának azonnali támogatásra van szüksége.


A hadsereg parancsnoka új légvédelmi rendszerek és rakéták beszerzését sürgeti nyugati szövetségeseitől, emellett pedig a Biden-kormány által bevezetett, orosz katonai célpontok elleni mélységi csapásokra vonatkozó korlátozások eltörlését is kéri - értesült a Washington Post.

Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, a The Washington Postnak adott interjút, amelyet a Portfolio is idézett. A vezérezredes kiemelte, hogy az orosz hadsereg rendszeresen végez légitámadásokat ukrán városok ellen, ballisztikus rakéták és fegyverzett drónok bevetésével célozva meg a civil lakosságot.

A tábornok véleménye szerint az amerikai gyártmányú Patriot rendszerek, drónelhárító technológiák és könnyű repülőgépek kulcsszerepet játszhatnának az orosz agresszió elleni védekezésben. Továbbá, közép- és hosszú hatótávolságú rakétákra, például az amerikai ATACMS és a német Taurus rendszerekre is nagy szükség lenne. Ezek a rendszerek, ha korlátozások nélkül kerülhetnének bevetésre, jelentős mértékben hozzájárulhatnának ahhoz, hogy Ukrajna hatékonyabban lassíthassa az orosz fegyvergyártási kapacitások fejlődését.

Szinte minden célt elérnek - repülőtereket, lakott területeket és infrastrukturális létesítményeket egyaránt.

"Nyilvánvaló, hogy ballisztikus rakétákra van szükségünk, hogy megfelelően reagálhassunk az ellenséges fenyegetésekre" – nyilatkozta Szirszkij. Kiemelte: "Bízom benne, hogy Trump elnök álláspontjának hatására ez a folyamat zökkenőmentesebbé válik, és elkerülhetjük a korábbi nehézségeket."

A főparancsnok nem volt hajlandó kommentálni, hogy Ukrajna rendelkezik-e még ATACMS rakétákkal, noha köztudott, hogy a készleteik gyakorlatilag kimerültek. Amikor arról faggatták, hogy az amerikai rakéták újabb szállítmánya segíthetne-e megmenteni ukrán életeket, csak ennyit mondott: "Ez természetesen így van."

Szirszkij állítása szerint az ukrán szárazföldi erők, melyek létszáma jóval kisebb az orosz hadsereghez képest, egyre inkább kimerülnek a 155 mm-es tüzérségi lövedékekből, ráadásul további páncélozott járművek beszerzésére is sürgősen szükségük lenne.

"A csapatunk rendkívül eltökélt és bátor harcosokból áll, akik készen állnak a kihívásokra, de elengedhetetlen számukra a korszerű és megbízható védelmi technológia."

A tábornok, aki 2024 februárja óta irányítja az ukrán fegyveres erőket, a kurszki hadműveletről is kifejtette véleményét, amely során ukrán csapatok léptek be orosz területre. Elmondása szerint ez a művelet komoly nyomást gyakorolt az orosz haderőre, és megakadályozta, hogy újabb ukrán területeket hódítsanak meg. A kurszki hadművelet következtében legalább 80 000 orosz katona vesztette életét vagy szenvedett súlyos sérüléseket, míg az ukrán oldalon a veszteségek jelentősen mérsékeltebbek voltak.

Az emberi erőforrások pótlása komoly nehézségeket jelent Ukrajna számára. Szirszkij hangsúlyozta, hogy "a mozgósítással kapcsolatos minden információ rendkívül érzékeny", és Oroszország folyamatosan támadja ezeket az erőfeszítéseket, akár propagandával, akár a toborzóközpontok bombázásával.

A főparancsnok ezen a héten ünnepli 60. születésnapját, ami Ukrajnában a katonai nyugdíjkorhatárt jelenti. Ennek ellenére határozottan elutasította a visszavonulás lehetőségét. Kijelentette, hogy még mindig képes szünet nélkül 100 fekvőtámaszt végrehajtani, és azt is hozzátette, hogy az motiválja, hogy tisztában van a saját szerepével a lakosság és az állampolgárok védelmében.

Related posts