Tiszeker: Kenderesi nem vért szolgáltatott, hanem ő kapott vérdoppingot.

A doppingvétség miatt négy évre eltiltott Kenderesi Tamás úgy véli, hogy "minden gátlás nélkül tönkretették" őt. A Magyar Antidopping Csoport vezetője hangsúlyozta, hogy a hosszadalmas vizsgálat során alapos és megalapozott eredmények születtek, figyelembe véve a sportoló érveit is, amelyek alapján megállapították a vétséget. Kenderesi úgy döntött, hogy egy időre visszavonul a nyilvánosságtól, de ígéri, hogy jogi képviselője már a héten váratlan bejelentéssel áll elő az ügy kapcsán.
Doppingvétség miatt négy évre eltiltották Kenderesi Tamás olimpiai bronzérmes úszót. Pénteken a Facebookon reagálva Kenderesi kifejtette, hogy úgy érzi, átgázoltak rajta, és meggyalázták az életét, mindezt gátlástalanul, tönkretéve a jövőjét.
A karrierem alatt mindig arra törekedtem, hogy példát állítsak a fiatalok elé, és támogassam a rászorulókat. Az életem során nem cselekedtem olyan módon, amely indokolttá tette volna, hogy kétségbe vonják a tisztaságomat; soha nem éreztem kísértést a dopping használatára.
- fogalmazta meg a sportoló.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője, az ATV Start című műsorban osztotta meg gondolatait az üggyel kapcsolatban.
Minden tiszteletem Tamásé, és teljes mértékben megértem, hogy számára ez egy rendkívül nehéz érzelmi helyzet. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy ezt a döntést már egy magyar bíróság meghozta, ahol lehetőség volt arra, hogy védekezzen és bemutassa a bizonyítékait, hogy miért nem doppingolt. Ezt követően egy nemzetközi bíróság is hasonló végzésre jutott, amely egy független testület, nemzetközi jogászokból állt, így teljesen független volt Magyarországtól. Mindkét fórumon nem találtak kielégítő magyarázatot az ő adatai közötti eltérésekre, ezért megállapították a doppingvétséget.
A doppingellenőrzés során a mintavétel alapvető lépés, azonban ebben az esetben "nem csupán erről van szó, hanem egy biológiai útlevél eltérésről, ráadásul nem is egy, hanem öt különbözőről. Ez egy hosszú távú nyomozás, amely során folyamatosan gyűjtik a mintákat.
Az ő adatbázisába több mintavétel is bekerült, amelyeket nem a saját csapatunk végzett, hanem a Nemzetközi Úszószövetség, illetve más nemzetközi szervezetek megbízásából külföldi szakemberek. Ezek a minták mindegyikében különböző biológiai paraméterek mérésére került sor.
Tamás esetében hematológiai paramétereket, vagyis a vérképzőszervi értékeket elemeztek, amelyek segítségével kialakul egyedi normál érték és tendencia, amely kizárólag őrá vonatkozik. Ezért a vizsgálati folyamat időigényes, amit teljes mértékben megértünk. Azonban ahhoz, hogy megértsük, milyen alapértékekkel rendelkezik, elengedhetetlen a számos mintavétel, amely akár éveket is igénybe vehet – fejtette ki Tiszeker Ágnes.
Adni vagy kapni? Melyik a fontosabb? Az adás öröme és a kapás élménye mindkettő különleges, de talán az adás mélyebb kapcsolatokat teremt. Az adás nem csupán anyagi javak átadását jelenti; lehet egy kedves szó, egy figyelmes gesztus, vagy akár az időnk felajánlása is. A kapás viszont lehetőséget ad arra, hogy értékeljük, amit mások nyújtanak nekünk. Végső soron mindkettő egyensúlyt teremt az életünkben, és gazdagítja a kapcsolatainkat. Te mit választanál?
"A véradás rendkívül dicséretes cselekedet, de fontos megérteni, hogy ez nem azonos a vértranszfúzióval, amire Kenderesi utal. A véradás során a sportoló vért adományoz, míg a vértranszfúzió esetén vért kap. Ezért lényeges, hogy ne keverjük össze ezeket a fogalmakat, és ne értelmezzük félre a szituációt" - nyilatkozta a szakértő.
A kérdésre, hogy a biológiai útlevél atipikus eltérése doppingra utalhat-e, Tiszeker kifejtette: "Ez nem feltétlenül egyértelmű. A sportolók számára lehetőség van arra, hogy több szinten és több alkalommal is védekezzenek. Magyarországon eddig négy esetben tapasztaltak biológiai útlevél eltérést - egy a birkózás, egy az atlétika, és két eset az úszás területén történt. A négy ügyből háromban a sportolók magyarázatai elfogadásra kerültek a nemzetközi szakértők által."
Tiszeker Ágnes véleménye szerint a sportolók ellenőrzési rendszerének hitelességét az jelzi, hogy ha a sportoló tud bemutatni egy "releváns és elfogadható egészségügyi, orvosi indoklást", akkor azt figyelembe veszik. "Tamás esetében számos lehetőség adódott a magyarázatok megfogalmazására", de a sportoló és jogi képviselői által benyújtott érvek ellenére a lausanne-i sportdöntőbíróság három nemzetközi bírája végül megállapította a doppingvétség megtörténtét.
Arra a felvetésre, hogy történhetett-e doppingvétség nem tudatosan, a szakember elmondta: ha Kenderesi nem tudott róla, hogy vérképzőszervi doppingszert kapott, az nagyon nagy probléma, mert az azt jelentené, hogy kihasználták, hogy "az egészségét veszélyezteti az a csapat, amely úgy doppingolja, hogy neki erről semmiféle tudomása nincs. De erről nem tudok, erről nem nyilatkoztak", mondta Tiszeker, hozzátéve, hogy amennyiben mégis ez történt volna, Kenderesi tegyen rendőrségi feljelentést.
Kenderesi: Nem hátrálok meg!
A sportoló a korábban említett Facebook-bejegyzésében azt is megosztotta, hogy néhány napra visszavonul a nyilvánosságtól, hogy feldolgozza az eseményeket. A héten ügyvédje fogja képviselni őt a médiában, és hangsúlyozta: "Minden, amit mondani fog, az én hangom is. Teljesen feltárjuk az igazságot, és várhatóan sokan meg fognak lepődni. Elérkezik az idő, amikor mindenki meg fogja kapni a maga büntetését a velem történtekért." A sportoló kiemelte, hogy nemcsak saját magáért, hanem más sportolókért is harcol, hiszen ha őt elítélhették, akkor bárkivel megtörténhet ez. "Úgy érzem, hogy mostantól senki sincs biztonságban. Nagyon hálás vagyok minden egyes támogatásért, és nem tervezem feladni a küzdelmet."