A kullancsszezon most éppen csúcsra jár!


A gyors beavatkozás jelentősen mérsékli a fertőzés kockázatát.

A tavaszi időszak beköszöntével nemcsak a napsütés és a virágzás, hanem a kullancsok megjelenése is elérkezik. Az ország különböző pontjain a sürgősségi osztályok már tapasztalják, hogy egyre többen keresik fel őket kullancscsípés következtében. De mit tegyünk, ha kullancsot találunk a bőrünkön? Milyen következményekkel járhat, ha nem vesszük észre, és sokáig a testünkön marad? E témákban kérdeztük dr. Réti Hunor családorvos szakorvost, a Pontis Egészségügyi Szervezet alapító tagját, dr. Kiss Melinda bőrgyógyász szakorvost, valamint Orbán Zsófia általános orvostan-hallgatót, a szervezet tagjait.

Ha felfedezünk egy kullancsot a testünkön, fontos, hogy ne pánikoljunk, de azonnal cselekedjünk. Először is, próbáljuk meg óvatosan eltávolítani a kullancsot, lehetőleg csipesz segítségével, ügyelve arra, hogy ne nyomjuk össze a testét. A csipeszt a kullancs fejéhez közel, a bőr felszínénél kell megfogni, majd egyenletes, határozott mozdulattal kihúzni. Ha azonban nem vagyunk biztosak abban, hogy helyesen végeztük el az eltávolítást, vagy ha a kullancs már régóta a bőrünkhöz tapad, érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos szakszerűen eltávolítja a kullancsot, és szükség esetén tanácsot ad a további teendőkről, például a fertőzés megelőzéséről. Ne feledjük, hogy a kullancsok által terjesztett betegségek kockázata miatt a legjobb, ha a helyzetet komolyan kezeljük!

Ha egy kullancsot találunk a bőrünkben, fontos, hogy minél előbb eltávolítsuk, és nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni. Ezt a feladatot otthon is elvégezhetjük, feltéve, hogy ügyesen és óvatosan járunk el, és a kullancs nem fúródott még mélyen a bőrbe. Azonban, ha bármilyen szövődmény vagy kétség merül fel, mindig érdemes szakember segítségét kérni. Hasznos, ha otthon tartunk egy speciális kullancseltávolító csipeszt, de egy kicsi, hegyes csipesz is megteszi. Gyógyszertárakban kaphatók kullancseltávolító készletek, amelyek csipeszt és gyorsfagyasztó spray-t is tartalmaznak, így még egyszerűbbé válik a folyamat. Amikor eltávolítjuk a kullancsot, fogjuk meg azt minél közelebb a bőrhöz (kerüljük a potrohát), és lassú, határozott mozdulattal húzzuk ki egyenesen. Soha ne csavarjuk vagy nyomjuk össze a testét, mert ez fertőzéshez vezethet. Az eltávolítás után ne felejtsük el alaposan fertőtleníteni a csípés helyét, és alaposan mossunk kezet!

Igen, otthoni körülmények között, ha nem megfelelő technikával távolítjuk el a kullancsot, valóban fennállhat néhány kockázat. A kullancs helytelen eltávolítása során a rovar fejének vagy szájának egy része a bőrben maradhat, ami gyulladást vagy fertőzést okozhat. Ezen kívül, ha a kullancsot nem óvatosan távolítjuk el, a fertőző betegségekkel, mint például a Lyme-kór vagy a kullancsencephalitis, való megfertőződés kockázata is nőhet. Ezért fontos, hogy a kullancs eltávolítását a megfelelő módszerekkel végezzük, lehetőség szerint orvosi segítséget kérve, ha szükséges.

A veszély nem csupán az otthoni eltávolítás folyamatában rejlik, hanem a nem megfelelő módszerek alkalmazásában. Az említett csavarás miatt a kullancs bőrében maradhat, ami komoly problémákat okozhat. Továbbá, ha a kullancsot vegyszerekkel, tűzzel próbáljuk ingerelni vagy összenyomni, az elősegítheti a fertőzött nyál és béltartalom bőrbe jutását, ami súlyos következményekkel járhat. A helytelen fertőtlenítés gyulladást és a seb fertőződését eredményezheti. Fontos hangsúlyozni, hogy ha nem figyelünk a Lyme-kór lehetséges tüneteire, mint például a vándorló bőrpír, fejfájás vagy láz, akkor könnyen elmulaszthatjuk a megfelelő gyógyszeres kezelés időben történő megkezdését.

- Nagyon fontos az idő, az, hogy minél kevesebb ideig maradjon a kullancs a testben. Mi történik, ha például valaki nem veszi észre, és akár egy-két napot marad a testben?

A kullancsok bent tartózkodásának időtartama közvetlen összefüggésben áll a fertőzésveszéllyel. A Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi baktérium nem azonnal kerül a szervezetbe; az első 12 órában a fertőződés kockázata meglehetősen alacsony. Ezt követően, az első két nap során, a fertőzés valószínűsége fokozatosan növekszik, és 48 óra elteltével már jelentős eséllyel találkozhatunk a betegség kifejlődésével. Emellett, bár sokkal ritkábban, de fontos megemlíteni a kullancsencephalitis-vírust is, amely akár néhány órán belül is agyvelőgyulladást okozhat. Ezért, ha valakit megcsípett egy kullancs, már a kezdetektől figyelmesnek kell lennie, és bármilyen szokatlan tünet esetén azonnal orvosi segítséget kell kérnie.

- Sokan próbálkoznak különféle praktikákkal, például gyufával dörzsölik, vagy zsírral kenik be a bőrfelületet, ahol a kullancs található. Tudnak-e ártani ezekkel a módszerekkel?

Természetesen, itt van egy egyedi változat a szövegedről: - Igen, ezeket a módszereket mindenképpen el kell kerülnünk! A kullancs zsírral vagy olajjal való bekenése, illetve gyufa használata súlyos stresszreakciót idézhet elő az apró ízeltlábúban, ami azt eredményezi, hogy még több kórokozót juttathat a sebbe. Ráadásul az ép bőrfelületet is károsíthatjuk. Emellett, ha előzetesen zsírosítjuk vagy olajozzuk a kullancsot, megnehezítjük a szakszerű eltávolítást is. A legmegfelelőbb és egyetlen ajánlott módszer a kullancs eltávolítására a csipesszel történő megfogás és kihúzás!

Kullancscsípés esetén fontos tudatosítani, hogy a megelőzés kulcsfontosságú. Bár a csípés helyének figyelése is lényeges, a gyógyszeres kezelés alkalmazása különösen ajánlott, ha a kullancsot nem tudtuk azonnal eltávolítani, vagy ha a csípés helyén bármilyen szokatlan tünetet észlelünk. A megelőző intézkedések, mint például a kullancsriasztó szerek használata, szintén hasznosak lehetnek a fertőzések elkerülése érdekében. Tehát a legjobb, ha mindkét megközelítést alkalmazzuk: figyeljük a csípést és szükség esetén forduljunk orvoshoz.

- Nem minden esetben szükséges antibiotikum, ha eltávolítottuk 36 órán belül, akkor elég, ha figyeljük a csípés helyét legalább 30 napig. Ha terjedő bőrgyulladás jelenik meg a bőrfelületen, azonnal forduljunk szakemberhez. 36 óránál hosszabb időtartam esetén javasolt a következő 72 órában orvoshoz fordulni megelőző antibiotikum-kezelés céljából. Ha nem megfelelően volt eltávolítva a kullancs, vagy olyan régióban történt, ahol gyakori a fertőzés, akkor szintén alkalmazni szokták a megelőző kezelést. Az elsődleges választandó gyógyszer a Doxiciklin, amelyből egyetlen 200 mg-os dózis indokolt megelőzés céljából. A bőrtünetek megjelenése esetén 14-21 napig folytatjuk az említett kezelést.

A Lyme-kór mellett a kullancscsípés számos más egészségügyi problémát is okozhat. Például, a kullancsok hordozhatnak más fertőző betegségeket, mint a Babesiosis vagy az Anaplasmosis, amelyek súlyos tüneteket okozhatnak. Ezen kívül, a csípések helyén felléphet allergiás reakció is, amely bőrpírral, duzzanattal vagy viszketéssel járhat. Továbbá, a kullancsok által terjesztett betegségek gyakran elhúzódó, krónikus panaszokat is eredményezhetnek, mint ízületi fájdalmak vagy fáradtság. Fontos tehát, hogy a természetben való tartózkodás során óvatosan védekezzünk a kullancsok ellen, és rendszeresen ellenőrizzük magunkat a csípések elkerülése érdekében.

Korábban már szóltunk a vírusos agyvelőgyulladásról, amely különösen Hargita, Kovászna és Maros megyékben jelentkezik. Azoknál az embereknél, akiknek az immunrendszere gyengébb, egy egysejtű parazita, a babesiosis okozta betegség is megjelenhet, amely lázas rohamokkal járhat. Ezen kívül a kullancsok más baktériumokat is hordozhatnak, mint például az Anaplasma, Erlichia vagy Franscisella, és ezek is izomfájdalmakat, lázat és nyirokcsomó-duzzanatot kiváltó betegségekhez vezethetnek.

A kullancscsípés következtében hány esetben alakul ki Lyme-kór? Milyen arányban jelentkezik ez a betegség a kullancsok által terjesztett fertőzések között?

- A Lyme-kór valószínűsége kb. 1 és 5% között mozog egyetlen csípés esetén. Természetesen nagyban függ a rögzülés idejétől (ha 24 óra alatt el lett távolítva, akkor 1% alatti a valószínűség), valamint a már fentebb is tárgyalt földrajzi régiótól is. Ha ki lehet mutatni, hogy a kullancs baktériumhordozó volt, akkor a fertőződés esélye 20% is lehet.

- Mely tünetek utalnak arra, hogy az érintett személynél Lyme-kór alakult ki, illetve a csípést követően mennyi idő múlva jelentkeznek ezek a tünetek?

A Lyme-kór fejlődése több szakaszra osztható, és a csípéstől eltelt idő kritikus szerepet játszik a betegség lefolyásában. Az első, korai lokalizált stádiumban (1-4 hét) a csípés helyén egy jellegzetes erythema migrans alakul ki: ez egy ovális, vörös folt, amely középen világosabb. A legtöbb esetben ez a folt nem fájdalmas és nem viszket, ám fokozatosan terjedhet, sőt, más testrészeken is megjelenhet, innen ered a "migrans" elnevezés, ami vándorlót jelent. Ezen kívül a betegeknél láz, fejfájás, duzzadt nyirokcsomók és fáradékonyság is előfordulhat. A korai disszeminált stádium (1-2 hónap) esetén neurológiai tünetek is felléphetnek, mint például egyoldali arcidegbénulás, szédülés, tarkómerevség és koncentrációs nehézségek. Ezen kívül mellkasi fájdalom és szívritmuszavarok is megjelenhetnek. A késői stádium, amely hónapokkal vagy akár évekkel később alakul ki, már krónikus ízületi gyulladásokkal járhat, leggyakrabban a térdízület érintett. Az idegrendszeri problémák tovább súlyosbodhatnak, így memóriazavarok, alvási nehézségek, krónikus fáradtság és akár depresszió is előfordulhat. Fontos hangsúlyozni, hogy a tünetek sok esetben nem specifikusak, és nem minden Lyme-kórral diagnosztizált páciens tapasztal tüneteket.

Ha nem észleltük a kullancsot vagy a csípést, milyen jelek figyelmeztethetnek arra, hogy érdemes Lyme-kórra szűrni?

- A csípés legtöbbször fájdalommentes, mivel különböző érzéstelenítő, véralvadásgátló és a gazdaszervezet helyi immunrendszerét elnyomó anyagokat tartalmaz a kullancsok nyála. Ezért történhet meg, hogy gyakran órákba telik, míg észrevesszük a rovar jelenlétét, vagy akár teljesen észrevétlen is maradhat. Ezért mindenképp figyelemfelkeltő tünetek lehetnek: ismeretlen eredetű izomgyengeség vagy ízületi fájdalom, időszakos láz, fáradtság, arcidegbénulás (különösen egyoldali), koncentrációs zavar, memóriazavar, szívritmuszavarok. Ebben az esetben valóban indokolt a Lyme-teszt (ELISA, majd Western blot).

Related posts