Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok egy új fejezetbe léptek. Az új időszak számos lehetőséget kínál mindkét fél számára, és a kölcsönös együttműködés alapja a közös érdekek és célok keresése. A diplomaták célja, hogy erősítsék


Egy új fejezet nyílt meg a magyar-amerikai kapcsolatok történetében, amelyet a kölcsönös barátság és a legfontosabb kérdésekben mutatkozó teljes egyetértés jellemez - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

A minisztérium MTI-hez eljuttatott tájékoztatása alapján a tárcavezető telefonbeszélgetést folytatott amerikai kollégájával, Marco Rubióval. A megbeszélés során közösen áttekintették a két ország közötti együttműködés leglényegesebb aspektusait, továbbá a békefolyamat előrehaladását is megvitatták.

"Elmondtam Marco Rubiónak, hogy Magyarország teljes mértékben mögött áll Donald Trump békére irányuló erőfeszítéseinek. Reménykedünk, és arra kérjük Donald Trumpot, hogy maradjon hű a béke iránti elkötelezettségéhez, hiszen magyarok számára rendkívül lényeges, hogy a hosszú, három évig tartó, értelmetlen háború után végre helyreálljon a béke Európában" - fogalmazott.

"Sajnos Európában számos politikai szereplő igyekszik aláásni a béke felé vezető utat, folyamatosan akadályozva a béketárgyalások előrehaladását." - tette hozzá.

Szijjártó Péter örömmel nyilatkozott arról, hogy amerikai kollégája megerősítette: az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a béke megteremtése mellett. "Ez azt jelenti, hogy nem hátrálnak meg a vállalásaiktól, és a jövőben is mindent el fognak követni annak érdekében, hogy a három éve húzódó konfliktus végre befejeződjön" – tette hozzá.

Majd kifejtette, hogy az előző hétvégi ukrajnai fejlemények is rávilágítanak a konfliktus mielőbbi lezárásának fontosságára. "Beszéltünk egy pár szót az Izraellel folytatott együttműködésünkről is, hiszen Netanjahu miniszterelnök úr innen Budapestről Washingtonba repült, Orbán Viktor miniszterelnökkel való találkozója után Donald Trump fogadta őt a Fehér Házban. Elmondtam Marco Rubiónak is, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságból bejelentettük a kilépésünket, mert ez a szervezet egy politikai szervezetté vált, lejáratta magát, és nekünk nincs ott több keresnivalónk" - tudatta.

A miniszter a telefonbeszélgetés során arra is felhívta a figyelmet, hogy az Országgyűlés hétfőn több jelentős módosítást hajtott végre az alaptörvényben a gyermekek védelme érdekében. Kiemelték, hogy az emberi identitás két kategóriába sorolható: vagy nő, vagy férfi.

"Beszélgettünk arról is, hogy Magyarország lesz a házigazdája a közelgő CPAC rendezvénynek, amely május végén kerül megrendezésre. Emellett megerősítettük elkötelezettségünket a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztése mellett" - fogalmazott.

"Örömmel tapasztaltuk, hogy ez az időszak teljesen új fejezetet nyit a kétoldalú kapcsolataink történetében, amelyet a barátság és nem az ellenségeskedés szelleme határoz meg" - tette hozzá.

Marco Rubio kifejezte háláját a támogatásért és az egyetértésért, amelyet az elmúlt időszakban a miniszterelnök úr és a kormány más tagjai nyújtottak az amerikai adminisztrációnak. Hozzátette: "Egy rendkívül gyümölcsöző beszélgetésen vettünk részt, amely világosan jelezte, hogy egy teljesen új korszak kezdődik a magyar-amerikai kapcsolatok terén. E kapcsolatot a kölcsönös barátság és a legfontosabb kérdéseinkben való teljes egyetértés jellemzi."

Related posts