Az EU-Mercosur megállapodás kapcsán sokan aggodalmukat fejezik ki, és úgy tűnik, hogy a franciák is osztják ezeket a nézeteket. Sokan úgy vélik, hogy a megállapodás kockázatos lehet a helyi mezőgazdasági termelők számára, és hogy nem biztosítja a kellő vé

Nagy István agrárminiszter Budapesten találkozott Annie Genevard-dal, Franciaország mezőgazdaságért és élelmiszer-szuverenitásért felelős miniszterével. A megbeszélés során a két ország agrárpolitikájának aktuális kihívásait és lehetőségeit vitatták meg.
A magyar és francia gazdák érdeke mindig ugyanaz volt, az agrárpolitikai céljainkat tekintve is egy nézőponton vagyunk, legyen szó az EU-Mercosur-megállapodásról vagy a Közös Agrárpolitikát érintő kérdésekről - mondta el Nagy István.
Nagy István és a francia agrárminiszter egyetértettek abban, hogy az EU-Mercosur-megállapodás jelenlegi formájában negatív hatást gyakorolna az EU-tagországok mezőgazdaságára, beleértve Magyarországot is.
A két tárcavezető közösen hangsúlyozta, hogy az EU és a harmadik országok közötti kapcsolatokban elengedhetetlen a tükör-klauzulák alkalmazása. Ez azt jelenti, hogy az Európába érkező termékeknek is meg kell felelniük az uniós normáknak. Ennek elmulasztása súlyosan veszélyeztetné a hazai és uniós mezőgazdasági termelést, valamint aláásná a tagállamok élelmezésbiztonságát és szuverenitását.
Az Agrárminisztérium az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás támogatását elutasítja, amennyiben a jelenlegi feltételek fennállnak. Nagy István hangsúlyozta, hogy Ukrajna felé történő piacnyitás, párosítva az EU-Mercosur-megállapodás életbe léptetésével, komoly kockázatot jelentene az európai mezőgazdaság stabilitására nézve.
Nagy István, Magyarország agrárminisztere, aggodalmát fejezte ki a Közös Agrárpolitika (KAP) egységes alapba való integrálásának tervével kapcsolatban, amelyet mind a 27 uniós ország agrárminisztere oszt. Kiemelte, hogy elengedhetetlen a külön költségvetés fenntartása, amely közvetlen támogatások révén segíti az európai gazdák jövedelmének stabilitását, a kiszámíthatóságot, a termelés folyamatosságát, valamint az ágazat ellenálló képességének növelését. Emellett hangsúlyozta a kríziskezelés és a környezeti célok elérésének fontosságát is. A miniszter köszönetet mondott Franciaországnak a decemberi tanácsi következtetések elfogadásához nyújtott hozzájárulásáért, és reményét fejezte ki, hogy a francia agrártárca továbbra is támogatja Magyarországot ebben a fontos ügyben.
Nagy István hangsúlyozta, hogy Franciaország is egyetért a Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítésével kapcsolatos tárgyalások során. Kiemelte, hogy fontos figyelmeztetni a tagállamokat: az agrárszektorral kapcsolatos kérdéseket a Mezőgazdasági és Halászati Tanács keretein belül kellene megvitatni, nem pedig az Általános Ügyek Tanácsában.
A magyar agrárminiszter, Nagy István, kifejezte elismerését Annie Genevard irányába a franciaországi madárinfluenza elleni vakcinázási kampány kapcsán. Ez a kezdeményezés jelentős mértékben hozzájárult az állatbetegségek megelőzésére szolgáló oltóanyagok felülvizsgálatáról folytatott eszmecsere elindításához. A miniszter a közelgő Mezőgazdasági és Halászati Tanács májusi ülésén szeretné kezdeményezni a téma további megvitatását a francia tárcavezetővel.