Félelmetes sebességgel csökken a Tisza vízszintje – képekben rögzítve.


Závodszky Noémi egyedül neveli gyermekét: "Én ezt felvállalom. Elképesztő nehéz"

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében már hónapok óta súlyos vízhiány nehezíti a mezőgazdaságot. A talaj felső rétege porzó szárazságban szenved, és sok helyen 80-120 mm csapadék hiányzik ahhoz, hogy a földek megfelelően termőképesek legyenek. A szántóföldeken már mély repedések tátonganak, és a termőnövények gyökerei szinte kirobbannak a földből, ami aggasztó jele a helyzet súlyosságának.

(A legfrissebb hírek itt)

Sok helyen alakulnak ki tüzek, a katasztrófavédelem szakembereit egyre gyakrabban riasztják. Országszerte több településen is locsolási tilalmat vezettek be, egyes helyeken a szárazság már az ivóvíz ellátását veszélyezteti. Az új operatív törzs feladata, hogy összehangolja a vízügy, a gazdák és a többi szakember munkáját, rövid- és hosszútávon egyaránt.

Egy figyelemre méltó példa erre a Gyova-Mámai Holt-Tisza ökológiai vízpótlása, amely már 45 napja zajlik a kormány támogatásával. E kezdeményezés mögött több térség, település és szervezet összefogása áll, amely lehetővé tette, hogy körülbelül 1,5-2 millió köbméternyi kiegészítő vízkészlet érkezzen a területre. A folyó alacsony vízszintje miatt a vízpótlás érdekében három szivattyú is üzembe került - számol be róla az MTI.

A múlt héten érkező hidegfrontok, bár hoztak némi csapadékot és zivatarokat, a csapadék mennyisége csupán az északnyugati régióban volt jelentős. Ennek következtében az aszály továbbra is súlyosan érinti hazánk többségét. A jövőbeli előrejelzések szerint a következő napokban is hőség és száraz idő vár ránk, de a hét végén és a következő héten lehetőség nyílik arra, hogy egy szélesebb területet érintő esőzések érkezzenek. Ez azonban még mindig meglehetősen bizonytalan - hívta fel a figyelmet a Hungaromet agrometeorológiai elemzésében.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a Duna medrébe 40, míg a Tiszáéba 60 százalékkal csökkent a beáramló víz mennyisége.

Related posts