Áprilisi fagyok: jelentős terméscsökkenésre lehet számítani.


A legnagyobb veszteségeket a csonthéjas gyümölcsök és az almatermésűek esetében valószínűsítik, ami várhatóan drámai árnövekedést eredményez.

A Kárpát-medencében tavasszal jellemző kétféle fagy közül idén áprilisban a tartós, úgynevezett szállított fagy volt a legmeghatározóbb. Ez a különös jelenség akkor lép fel, amikor északi hideg légtömegek áramlanak be a régióba, s ennek következtében akár 8-10 órán keresztül is fagypont alatti hőmérsékletek uralkodnak. Az idei tavasz legkritikusabb pillanatai április 7-e és 8-a éjszakájára tehetők, amikor Magyarország gyümölcstermő vidékének több mint kétharmada súlyos károkat szenvedett el.

Az idei extrém hideg részben a globális éghajlatváltozás következménye lehet. Bár tavasszal megszokottak a fagyok, az idei intenzitásuk és tartósságuk miatt különösen súlyosak voltak a következmények Tölgyfa József, a Vitafer Hungária Kft. növényvédelmi szakmérnöke szerint.

A fagyok főként a korán virágzó csonthéjasokat, mint a kajszit, cseresznyét, meggyet és szilvát, valamint az almát, körtét és birset érintették. Ezek a gyümölcsfajták a virágzási időszak alatt rendkívül érzékenyek a hidegre. Egyetlen fagypont alatti éjszaka akár a teljes termést is megsemmisítheti.

A szokatlanul alacsony hőmérsékletek miatt több területen akár 80-100%-os terméskiesés is várható, különösen a csonthéjas gyümölcsök esetében.

- emelte ki a szakértő.

Bár számos innovatív technológia létezik, mint például a szélgenerátorok, a fagyvédelmi öntözőrendszerek vagy a kályhás fűtési megoldások, ezek csupán korlátozott mértékű védelmet nyújtanak. Hosszabb ideig tartó hideg időjárás esetén hatékonyságuk drámaian csökken, így a mezőgazdasági termelőknek érdemes más stratégiákat is fontolóra venniük a fagy elleni védekezéshez.

Ebben az időszakban a biostimulátorok és aminosavak használata kulcsfontosságú lehet a növények regenerálódásában és a stresszállóságuk fokozásában. Ezen kívül a monokálium-foszfát (MKP), a karbamid és a bór is jelentős szerepet játszhat, hiszen hozzájárulnak a virágzás sikerességéhez és a növények ellenálló képességének növeléséhez.

Az idei áprilisi fagy jelentős terméskiesést idézett elő a szomszédos országokban, például Lengyelországban és Ausztriában, ahol a termés csökkenése elérte a 60-70%-ot. Ez a helyzet várhatóan komoly hatással lesz a gyümölcspiaci árak alakulására.

Related posts