Orbán Balázs: A baloldali média manipulált információk segítségével indított offenzívát a VOKS 2025 kampány ellen.

Kétségtelen, hogy Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozása jelentős gazdasági kihívásokat hozna magával, nemcsak az unió egészének, hanem Magyarország számára is.
A számok önálló életet élnek: a Magyar Külügyi Intézet becslései alapján az ukrán integráció költsége az Európai Unió keretein belül akár 2500 milliárd euróra is rúghat. Ez a magyar adófizetők számára körülbelül 4 millió forintnyi terhet jelentene egyenként.
Ukrajna újjáépítésének költségei elképesztő, 1000 milliárd euróra rúgnak, és ehhez évente legalább 100 milliárd eurós működési költségeket is hozzá kell számítani. A Brookings Institute, az Egyesült Államok egyik legjelentősebb kutatóintézete arra figyelmeztet, hogy Ukrajna uniós csatlakozása súlyos strukturális feszültségeket gerjeszthet, amelyek hátrányosan érintenék a már jelenleg is kohéziós támogatásokban részesülő tagországokat. Magyarország számára is komoly következményekkel járhat ez, hiszen az ukrán belépéssel a korábbi nettó haszonélvezők nettó befizetőkké válhatnak, ami alapvetően megváltoztathatja a hazai gazdasági helyzetet.
Ahogy korábban már említettem, a Brookings által készített tanulmány világosan rávilágít arra, hogy Ukrajna hatalmas területe, alacsony GDP-je és a felzárkóztatásához szükséges jelentős anyagi ráfordítások új pénzügyi prioritásokat generálnának az Európai Unióban. Ez a kohéziós alapok újraelosztását vonná magával, ami a jelenlegi költségvetési keretet jelentős terhelés alá helyezné - hacsak a mostani kedvezményezettek forrásait nem csökkentenék. A tanulmány megállapítja, hogy az EU-nak nem csupán a saját költségvetését kellene átszerveznie, hanem új, közös adókat is be kellene vezetnie, ami további gazdasági terheket róna a tagállamokra.