Az NGM legfrissebb jelentése szerint Keleten és Nyugaton egyaránt jelentős mértékben megerősödött a befektetői bizalom Magyarország iránt.

Magyarország kedden jelentős kereslet és kedvező árazás mellett bocsátott ki 3 és 5 éves futamidejű, kínai renminbiben denominált kötvény-sorozatot. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szervezésében megvalósuló sikeres tranzakció keretében összesen 5 milliárd RMB értékben keltek el a magyar szuverén devizakötvények. Ez a valaha volt legnagyobb volumenű és leghosszabb futamidejű szuverén kötvénykibocsátás a kínai belföldi (onshore) piacon. A forrásbevonás hozzájárul a likviditási tartalékok kiépítéséhez, ami különösen fontos a globális gazdasági nehézségek és a nagymértékű bizonytalanság miatt - tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-t.
A közlemény szerint az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a januári 2,5 milliárd euró, és a júniusi 4 milliárd dollár értékű sikeres devizakötvény kibocsátásokat követően kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett hajtott végre kínai renminbiben denominált panda-kötvény kibocsátást a nemzetközi kötvénypiacon. A tranzakció keretében összesen 5 milliárd renminbi, azaz mintegy 595 millió euró értékben keltek el magyar devizakötvények, ezzel
A 4 milliárd RMB értékben kibocsátott 3 éves kötvény kamata a kibocsátáskor 2,5 százalékra, míg az 1 milliárd RMB értékű, 5 éves kötvény kamata 2,9 százalékra alakult a könyvépítési folyamat során. Az erőteljes befektetői érdeklődés révén, amely főként kínai intézményi befektetőkre összpontosított, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) rendkívül kedvező feltételekkel tudta megvalósítani a panda kötvények kibocsátását. A külföldi devizában megszerzett forrást a szokásos gyakorlatnak megfelelően euróra történő swapolással biztosítják.
A legfrissebb információk szerint a devizaügylet sikeressége mellett mind a lakossági, mind az intézményi forintkötvény piacokon a kibocsátások a finanszírozási tervnek megfelelően alakultak. Július közepéig a lakossági szegmensben a tervezett éves bruttó kibocsátás körülbelül 75 százaléka teljesült, míg az intézményi piacon ez az arány 55 százalékra rúg. Az időarányos nettó teljesülés – amely a július közepéig végrehajtott kibocsátások és a tervezett kibocsátások arányát tükrözi – a forintpiacon meghaladja a 100 százalékot.
Kiemeleték, hogy a kibocsátás továbbra is megerősíti Magyarország pozícióját a világ egyik legjelentősebb tőkepiacán, miközben fokozza az együttműködést Kínával. A befektetői bázis szélesedésének révén
ami növeli a stabilitást, így megfelelő biztosítékot nyújt az állam működésének finanszírozásához. A magyar devizakötvény-adósság 97 százaléka továbbra is euróban és amerikai dollárban kibocsátott adósságot takar, a mostani renminbi kibocsátás az ÁKK diverzifikációs törekvéseit is erősíti. A forrásbevonás növeli mind az adósságkezelés rugalmasságát, mind pedig az évközi likvid tartalékok mértékét, amely a piaci folyamatok függvényében lehetőséget teremt az adósságszerkezet optimalizálására és további adósság-visszavásárlásra is az év hátralévő részében.
A júniusi és a legutóbbi kibocsátás során megfigyelhető kiemelkedő érdeklődés és a kedvező kamatszint arról tanúskodik, hogy
A nemzetközi befektetők, a globális kihívások ellenére, továbbra is bizalommal tekintenek a magyar gazdaságra, és hazánkat a világ pénzügyi színpadán megbízható partnerként tartják számon. Ezt a tényt alátámasztja, hogy a három legnagyobb hitelminősítő egyhangúlag javasolja Magyarországot a befektetők számára.
A kötvénykibocsátás révén beérkező források a 2025-ös költségvetés megerősítését szolgálják, melynek középpontjában a családok és a vállalkozások segítése áll - olvasható a közleményben.