Örömteli élmény lett a történelem érettségi - videós beszámolóval!

Ma hazánkban középszinten 72 ezer 834 diák, míg emelt szinten 8484 fiatal tett érettségi vizsgát. A békéscsabai Belvár tanulói délidőben boldogan hagyták el az iskola falait; magabiztosan készületek az eseményre, így örömmel osztották meg élményeiket a történelemérettségiről.
A középszintű történelemérettségi feladatsor első szakaszában a diákoknak rövid, tesztszerű kérdések megoldására volt lehetőségük, míg a második részben mélyebb, részletesebb esszék megírása várt rájuk. Az esszéírás során segítségükre volt a középiskolai történelmi atlasz, amely valóban hasznos forrást jelentett. A vizsgált témák között szerepelt a zsidó emancipáció, a II. világháború, a Tanácsköztársaság, a hidegháború időszaka, valamint a Rákosi-korszak, de nem feledkeztek meg a Magyarországon élő nemzetiségek kérdéséről sem. A rövidebb esszék fókuszában a liberalizmus állt, továbbá Európa népességi alakulása a 20. század közepétől, míg a hosszabb dolgozatokban a Rákóczi-szabadságharc és a bethleni konszolidáció részletezése volt a középpontban.
Óriási segítség volt az atlasz a történelemérettségin
Dr. Malatyinszki Anita főigazgató és Ugrai Gábor történelemtanár hangsúlyozták, hogy az érettségi során a diákoknak az ókortól napjainkig terjedő ismeretekkel kell rendelkezniük. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a középszintű vizsga általában nem jelent túlzott kihívást. A siker kulcsa a szorgalmas tanulás mellett az értő olvasás és a logikus gondolkodás fejlesztése.
A Mátyás hódításaihoz kapcsolódó vaktérképnél a területek beazonosítása igencsak kihívást jelenthetett, de az atlasz térképe remek támpontot nyújtott. Különösen izgalmas feladat volt, amikor a mai egyetemek címereiből kellett kideríteni, mikor alapította Pázmány Péter a nagyszombati intézményt. Kizárásos módszerrel könnyebb volt eljutni a helyes válaszhoz. Érdekes módon a II. világháborúval kapcsolatos feladatok nem a megszokott hadi eseményekre összpontosítottak; ehelyett a hadijoggal kapcsolatos forrásokat kellett párosítani a különböző képekhez és térképekhez – mesélte Ugrai Gábor. Megjegyezte, hogy az eszéknél a Rákóczi szabadságharc és a bethleni konszolidáció volt a legnyilvánvalóbb, de az érettségizőknek arra is ügyelniük kellett, hogy ne merüljenek el a részletek tengerében.
- Amennyiben valamilyen specifikus részlettel nem voltak tisztában, logikai úton ki lehetett következtetni a megoldást. A képek alapján is egyszerűen lehetett információt gyűjteni, ha a vizsga izgalmai közepette a diák figyelmesen, nyugodtan megvizsgálta az összes feliratot és forrást - tette hozzá dr. Malatyinszki Anita.
Vidáman lépkedtek ki a Belvár diákjai, mosolyogva és boldogan.
A Belvár diákjai tisztességesen felkészültek a törire is, így láthatóan nyugodt lélekkel szállingóztak ki az iskola kapuján. Pákozdi András a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemre készül; nem izgult, szerinte a feladatsor sem volt nehéz, jól vette az akadályokat. Optimistán nyilatkozott Várhelyi Anna is, aki villamosmérnökként képzeli el a jövőjét. Két előrehozott érettségit tett már tavaly, így szerdán végzett az érettségi vizsgákkal.