Hétvégi programötlet? Fedezzük fel Chagall és Dine műveit az Albertinában! - Coloré
Jövő február kilencedikéig látogatható a bécsi Albertina Múzeumban a különleges Chagall-kiállítás, amely a vitebski (Belarusz) festőóriás eddigi egyik legszéleskörűbb gyűjteményét tárja a közép-európai közönség elé. Ez a tárlat lehetőséget ad arra, hogy a látogatók mélyebben megismerjék Chagall varázslatos világát és egyedi művészeti stílusát.
Marc Chagall stílusa, amely egyszerre hordoz magában direkt és absztrakt elemeket, valóban végigkíséri az alkotó életművét, és mára ikonikussá vált. Zsenialitása egy páratlan hagyatékot teremtett, amelyet a Mariahilfer Straße édességes standjai és a Primark közelében érdemes felfedezni idén télen. Ezen a helyszínen nemcsak Chagall műveit csodálhatjuk meg, hanem a Monet-től Picassóig terjedő kollekciót is, amelyben Modigliani alkotásai is helyet kaptak. Emellett több kortárs tárlat is várja a látogatókat. Az Ohio-i művész, Jime Dine nyomatai, Robert Longo grafikai művei, valamint Adrian Ghenie figyelemre méltó Schiele-parafrázisai egy izgalmas programot kínálnak, mindez pedig egy közös élményként tárul elénk az Albertinaplatzon.
Marc Chagall a 20. század egyik legismertebb és legmeghatározóbb művésze, akinek egyedülálló életműve az 1905-ös évektől egészen az 1980-as évek végéig terjedő időszakot öleli fel. A haszid zsidó munkáscsaládban született és a fehérorosz Vitebsk városában nőtt fel. Gyermekkora olyan élményekkel gazdagította, amelyek mély hatással voltak egész életére és művészi kifejezésmódjára. Chagall munkáiban a valóság és a fantázia keveredik, reflektálva a saját kulturális örökségére és a személyes tapasztalataira.
Chagall szeszélyes és költői képei, amelyek bármilyen formában ismerősek lehetnek számunkra, továbbra is elbűvölnek, és mindig újabb kihívások elé állítanak minket. Művészetének stílusa és esszenciája a klasszikus és az avantgárd határvonalán egyensúlyozik – fogalmaz a kiállítás egyik kurátora az Albertina weboldalán.
A tárlat Chagall munkásságát kimerítő válogatás, melyhez kifejezetten élvezetes magyarázatokat és történelmi betekintést biztosítanak a szervezők német és angol nyelven. A kiállítás íve egy ponton megtörik, ez azonban nem hiányosság, hanem épp annak az időszaknak a munkáit bemutató szakasz, amely Chagall életének és művészetének tragikus fordulópontja: a náci megszállás elől második otthonából, Párizsból Amerikába kényszerül, majd felesége váratlanul meghal. Ez, és még néhány hasonlóan zseniális kurátori döntés teszi Marc Chagall festészetét élménnyé nem csak a vásznon, hanem az Albertinában is.
Adrian Ghenie "Árnyékfestmények" című kiállítása egy meglepő és radikális élményt nyújt, amely nem csupán a művészet mélységeit tárja fel, hanem saját hiányosságaimra is rávilágít. A Baia Mare-ból származó, Kolozsváron végzett művész már régóta figyelemreméltó munkákat hoz létre, de talán eddig nem figyeltünk eléggé a tehetségére. Ghenie Egon Schiele elveszett műveit, amelyek csupán fotókon élnek tovább, saját lenyűgöző alkotói erejével újraértelmezte, így egy különleges és szuggesztív világot teremtett, amely mélyen megérinti a nézőt.
Schiele és én osztozunk abban a felfogásban, hogy az emberi forma torzulása, kiterjesztése és azzal való kreatív kísérletezés izgalmas terület. A deformáció nem csupán a reprezentáció egy új megoldása, hanem a modernizmus szellemének szabadságát is megtestesíti. Amikor túllépünk az anatómia hagyományos határain, a deformáció lehetőséget ad arra, hogy a karakter vagy a belső psziché mélyebb rétegeit tárjuk fel. Ez a felfedezés az emberi forma játékával egy új korszak kezdetét szimbolizálja.
Robert Longo lenyűgöző méretű hiperrealista műveiről híres: elképesztően erőteljes és dinamikus szénrajzai virtuóz technikával készültek, amelyek vizuális intenzitásukkal valóban elbűvölik a nézőt. Munkáit szeptember 4-től január 26-ig lehet megtekinteni az Albertinaplatzon.
Március 23-ig láthatóak az Ohio-i művész, Jim Dine művei Bécsben. A válogatás a művész munkásságának kimagasló alkotásait, úgymond csúcspontjait mutatja be, éppen ezért meglehetősen sokrétű válogatást láthatunk. Dine különböző nyomdai eljárásokkal, anyagokkal és technikákkal kísérletezik, miközben érzéseit figurális motívumokként, tárgyiasítva veti papírra, és tárja elénk. Lenyűgözően kifejező képeinek lenyomatai velünk maradnak, hazahozzuk őket, és többé nem eresztenek. Jim Dine az a kortárs alkotó, akit nem csak lehet, hanem muszáj is többször látni, egyfajta drogként használva képeit, melyek újra és újra kitöltik a saját maguk által kreált űrt.