A kormány döntése értelmében csökkentették a közalkalmazottak bérpótlékát, ami miatt a dolgozók sztrájkkal kívánják kifejezni elégedetlenségüket. | Krónika Online


A jogszabályjavaslat rendelkezik arról is, hogy azok a közalkalmazottak, akik nehéz, ártalmas vagy veszélyes munkakörnyezetben tevékenykednek, évente 3-5 nap fizetett pótszabadságra számíthatnak.

Jelenleg a közalkalmazottak 3-10 napos pótszabadságra jogosultak évente a törvény szerint járó 20-21 szabadnapon felül. Ennek nyomán előfordult, hogy a közszféra számos dolgozója akár 35 fizetett szabadnaphoz is hozzájutott egy év során.

A tervezetet - amelyet pénteki ülésén első olvasatban tárgyalta a kormány - a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) hétfői ülésén a munkáltatói szövetségek kedvezően véleményezték, a szakszervezetek elutasították, a civil szervezetek képviselői pedig megjegyzésekkel támogatták a jogszabályjavaslatot. A szakszervezetek ugyanakkor előrebocsátották: sztrájkot robbantanak ki, ha a kormány elfogadja bérpótlékok megnyirbálásáról szóló rendeletet.

Az intézkedés súlyosan érinti a közszolgáltatásokban dolgozókat, akik közül – ahogy a szakszervezetek is figyelmeztetnek – több tízezer ember nettó jövedelme csökkenhet. Számos közalkalmazottnál ugyanis a bérpótlék már így is eléri a havi fizetés 15-25%-át, így a becslések szerint a havi bércsökkenés akár 1 200 lejt is elérhet. Nem meglepő, hogy a pénzügyminisztériumi munkavállalók szakszervezetei máris bejelentették, hogy sztrájkőrséget állítanak fel a tárca épülete vagy a kormánypalota előtt, sőt, ha a kormány nem hajlandó tárgyalni a közalkalmazottak bérpótlékáról, akár sztrájkhoz is folyamodhatnak. Dorin Modure, a pénzügyminisztériumi alkalmazottak szakszervezeti szövetségének elnöke az Agerpres hírügynökségnek kifejtette, hogy a kormány által javasolt intézkedésekkel szembeni hétfői spontán munkabeszüntetéseket a szakszervezetek nem támogatják, mivel véleményük szerint ez nem a megfelelő, törvényes módja a tiltakozásnak.

Related posts