A magyar munkavállalók rendkívül jól tudnak alkalmazkodni a külföldi környezethez.

Pénz, kalandvágy és a képességek fejlesztése - ezek az impulzusok állnak a középpontban egy friss felmérés eredményei szerint, amely a külföldön dolgozó magyarok motivációját vizsgálja. Bár sokan sikeresen beilleszkednek új környezetükbe, a kutatás azt mutatja, hogy jellemzően egy-két év elteltével mégis visszatérnek hazájukba.
A magyar munkavállalók körében egyre elterjedtebb, hogy külföldi tapasztalatokat szereznek, hiszen már minden tizedik dolgozó így tesz. A legnépszerűbb desztinációk közé tartozik Németország, az Egyesült Királyság, Ausztria és Franciaország, ahol sokan vállalnak munkát. A fő motiváció általában a jobb jövedelem, de emellett a különböző kulturális élmények és a nyelvtanulás lehetősége is sokakat ösztönöz a külföldi munkavállalásra – derült ki a Profession.hu legújabb kutatásából.
A külföldi munkavállalás gyakran egy ismerős segítségével kezdődik, aki kalandvágyó barátainkat a megfelelő irányba tereli. A fejvadász cégek közreműködése, vagy akár az itthoni munkáltatók által történő ajánlások is elterjedtek. A legtöbb ember a fizikai munkát választja, de 10-ből 3-an inkább szellemi kihívásokra vágynak. Az anyagi előnyök mellett a szakmai fejlődés és az új készségek megszerzése is nagy szerepet játszik döntésükben.
A felmérés azt is megmutatta, hogy az érzelmi tényezők komolyan hatnak a határon túlra költözőkre: tízből hat dolgozó erős honvágyról számolt be, és csak minden ötödik megkérdezett vallotta, hogy egyáltalán nem tapasztalta ezt.
De mégsem nehéz az új környezetbe illeszkedés, a válaszadók 62 százaléka jelezte, hogy teljes mértékben tudott integrálódni a kinti közösségekbe, 30 százalék válaszolta, hogy részben sikerült, és mindössze 8 százalék számolt be jelentős beilleszkedési nehézségekről. A válaszok alapján az országon kívül dolgozóknak jórészt bejött a számításuk, tízből hétnek javult az életminősége a korábbihoz képest, jellemzően jelentős mértékben. De kétharmaduk mégis hazatér néhány hónap vagy egy-két év után. Csak 3 százalékuk marad kint 10, vagy több évet. A válaszadók átlagosan 18-59 év közöttiek voltak.