Kiderült, hogy vajon Robert Fico testőrei hibáztak-e a szlovák miniszterelnök elleni merénylet kapcsán.

Kiderült, mit állapított meg a belső ellenőrzés a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni tavalyi merényletről - közölte kedden a Paraméter szlovákiai magyar hírportál az Aktuality információi alapján. Marián Sipavy, a Trencséni Kerületi Ügyészség szóvivője megerősítette, hogy az eljárás eredménye szerint a szlovák kormányfő testőrei nem hibáztak, így az ellenük indított vizsgálatot megszüntették.
Ahogyan az Index is tudósított róla, Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen merényletkísérletet hajtottak végre tavaly május 15-én, a kormány nyitrabányai kihelyezett ülését követően. A támadás során három lövedék érte a kormányfőt, aki súlyos mellkasi és gyomorbeli sérüléseket szenvedett, és helikopterrel szállították a besztercebányai kórház sürgősségi osztályára. Fico több operáción esett át, és végül tavaly júliusban tudott visszatérni hivatalába.
A támadást követően a nyomozóhatóság eljárást indított a szlovák miniszterelnök testőreivel szemben, hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés gyanúja miatt. A belső vizsgálat végén azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a testőrök nem követtek el hibát, így az eljárást lezárták.
A Belső Ellenőrzési Szolgálat (ÚIS) korrupcióval és szervezett bűnözéssel foglalkozó osztályának nyomozója 2025. február 4-én titkos minősítésű határozatot hozott, amelyben megszüntette a hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés vétsége miatt indított büntetőeljárást. A döntés hátterében az állt, hogy a lefolytatott bizonyítási eljárás során arra a megállapításra jutott, hogy az eljárás alapjául szolgáló cselekmény nem történt meg.
- közölte Marián Sipavy. Az ügyész jogszerűnek és megalapozottnak ítélte a határozatot, így a vizsgálat jogerősen lezárult.
A szlovák állami méltóságok védelmét ellátó hivatal tavalyi jelentése rávilágított, hogy a miniszterelnök személyi védelme során a testőrök együttműködése a támadás előtt és után nem volt megfelelő. A biztonsági csapat a támadás pillanatában nem foglalta el a szükséges zárt formációt, és a lövések elhangzásakor a miniszterelnök testőre reflexből hátralépett, ahelyett, hogy a támadás irányába fordult volna.
A belső vizsgálat megállapította, hogy csupán három másodperc telt el a fegyver előrántása és a támadó semlegesítése között. E rövid idő alatt a nyugdíjas Juraj Cintula ötször is rálőtt Robert Fico miniszterelnökre. A második lövés után az egyik testőr, a jelentés szerint, azonnal megragadta a fegyver csövét, hogy megpróbálja eltéríteni a lövések irányát a miniszterelnöktől. E kísérlet részben sikerült, mégis Robert Ficót három lövés közvetlenül eltalálta.
Juraj Cintula, a merénylet elkövetője azóta előzetes letartóztatásban van, és várja a tárgyalást. Az ügyészség különösen súlyos terrorcselekmény elkövetése miatt emelt vádat ellene, és bár beismerte tettét, de állítja, hogy nem akarta megölni a miniszterelnököt.
Lumír Nemec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység egykori tagja és jelenlegi katonai, valamint önvédelmi oktató, hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök egyik testőrének figyelme elkalandozott, így nem tudta megfelelően ellenőrizni a rábízott területet. Kifejtette, hogy ha a testőr a saját szektorára figyelt volna, valószínűleg időben észlelte volna az elkövetőt, hiszen a felvételen jól látható, ahogy az illető előhúzza a fegyverét.
Az események mindössze három másodperc leforgása alatt játszódtak le. Hogy vajon megakadályozhatták volna-e a történteket, az csupán spekuláció. Elképzelhető, hogy ha valaki időben észleli a helyzetet, és hangosan riaszt, hogy "fegyver van!", a testőr azonnal reakcióba lép, és leteperi Ficót, talán elkerülhető lett volna a sérülés. Ezt tartom a védelem legnagyobb mulasztásának.
Lumír Nemec így fogalmazott: „A személyi testőr fő feladata a védett személy biztonságának garantálása. Amikor mindenki az elkövetőre vetette magát, neki az lett volna a dolga, hogy Fico fölé helyezkedjen, és megvédje őt. Ha a támadó nem lett volna egyedül, akkor, amikor Fico védtelenül feküdt, egy másik támadó is érkezhetett volna másik irányból, és komoly veszélyt jelenthetett volna rá. Ezt a helyzetet semmiképpen nem tudták volna megakadályozni” – tette hozzá.