Felfedezésre került: a debreceni akkumulátorgyártó olyan anyagokat alkalmaz, amelyek potenciálisan káros hatással lehetnek a magzatokra.


Össztűz zúdult Szoboszlai Dominikra, kiakadtak a Liverpool-szurkolók

A dokumentumban szereplő információk szerint a létesítményben lítium-nikkel-kobalt-mangán technológiájú akkumulátorok gyártását tervezik. Az akkumulátorcellák tervezése során az anód és katód fóliák bevonatolási folyamata valósul meg. Különösen a katód fólia bevonatolásához évi 16.612,2 tonna szerves oldószert, N-metil-2-pirrolidont (továbbiakban: NMP) alkalmaznak. Ezt az adatot az Átlátszó többszöri adatigénylésének eredményeként a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal bocsátotta rendelkezésre.

Az NMP egy rákkeltő anyag, amely a gödi Samsung-gyár és az ácsi katódgyár kapcsán már többször értesülhetett a nyilvánosság - irja a 24.hu. Az anyag reprodukciót károsítónak minősül, belélegzése elsősorban terhes nőkre jelent veszélyt: az NMP-nek való tartós kitettség vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. Ha a vegyszer kijut a környezetbe (levegőbe, talajba), az komoly kockázattal jár.

Ezért a debreceni akkugyár környezethasználati engedélyében előírásként szerepel, hogy a kemencéből kikerülő, NMP-vel szennyezett levegőt folyamatos hűtésnek vetik alá. Az NMP visszanyerő rendszerét úgy alakították ki, hogy a bevonási folyamat során befecskendezett NMP 99%-át hatékonyan vissza tudják nyerni. A kibocsátásra kerülő gázfázist nedves mosóval kezelik, mivel az NMP vízben jól oldódik, így a rendszer kimeneti koncentrációját 1 mg/m³ alá csökkentik.

Related posts