Kesztyűs kezű gondozó eteti a keselyűfiókát, hogy elkerüljék a szoros kötődést - nézd meg a videót!


Ezzel a technikával elkerülhető, hogy a madár az embereket tekintse saját fajtársainak, így könnyebb lesz visszaengedni a vadonba.

A bronxi állatkertben egyedülálló módszert alkalmaznak, amely több mint négy évtizede van jelen, a királykeselyű-fiókák nevelésének érdekében – tájékoztat a Wildlife Conservation Society hivatalos weboldala.

A február 25-én kikelt fiókát azért etetik kézzel, mert a keselyűszülők hajlamosak elhanyagolni utódaikat. Ez a fióka genetikai szempontból különösen értékes az állatkerti királykeselyű-populáció számára, mivel 55 éves apjának csak egyetlen másik élő utóda van, és ő az első királykeselyű, aki az 1990-es évek óta kelt ki a bronxi állatkertben. A fióka nemét egyelőre még nem határozták meg.

A fiókák nevelésére kifejlesztett módszert először több mint négy évtizede alkalmazták az állatkert falai között. Ekkoriban andoki kondorkeselyűk kicsinyeinek gondozására egy különleges kesztyűbábut használtak, mely egy felnőtt madár külsejére emlékeztetett. A gondozó egy jelmezbe öltözött, amely teljesen eltakarja az arcát és emberi vonásait, így a bábu segítségével etette a fiókákat egy inkubátorban, amely a fészek biztonságos otthonát szimbolizálta.

1980-ban a bronxi állatkertben három andoki kondorkeselyű-fióka nevelésébe kezdtek, és ezt követően 1981-ben Észak-Peruban visszajuttatták őket a természetbe. Ez a megközelítés máig sikerrel alkalmazható más fajok esetében is, mint például a kritikusan veszélyeztetett kaliforniai kondorkeselyű, amelynek tenyésztése és visszavadítása szintén ezen a módszeren alapul.

A használt bábot az állatkert saját kiállítási és grafikai műhelyének művészei készítették. Chuck Cerbini, a Bronx Állatkert madártanért felelős kurátora elmondta:

Ez a nevelési módszer számos szakember együttműködésén alapul, beleértve állatgondozókat, állatorvosokat és művészeket. Jelenleg a gondozók naponta egyszer etetik a fiókát egy bábbal, miközben ügyelnek arra, hogy az imprinting (bevésődés) ne az emberekhez kössön. A fióka mellett elhelyeztünk egy felnőtt királykeselyűt, hogy a kicsi láthassa a saját fajának megfelelő viselkedést. Ez egy újabb lényeges lépés, amely hozzájárul ahhoz, hogy a fiatal madár egészséges, jól szocializált felnőtté fejlődjön.

A királykeselyű-fiókák születésük pillanatában fehér, pelyhes tollakkal rendelkeznek, ami védelmet nyújt számukra a kezdeti időszakban. Körülbelül négy hónap elteltével már elkezdik növeszteni a fiatalkori tollazatukat, amely fokozatosan átadja a helyét a felnőttkori dísznek. Ez a gyönyörű tollazat körülbelül négyéves korukra teljesedik ki, amikor a fiókák véglegesen átlépnek a felnőtt életkorba.

A Természetvédelmi Világszövetség a királykeselyűt a "legkevésbé veszélyeztetett" kategóriába sorolja. A Mexikótól egészen Észak-Argentínáig és Uruguayig megtalálható faj populációja jelenleg stabil, de az élőhelyük pusztítása és az orvvadászat továbbra is veszélyezteti őket.

Related posts