Kémügy: újabb ukrán ügynökök buktak le Magyarország területén.


A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok két újabb ukrán kémhálózati személyt azonosítottak: Tseber Roland az ukrán hírszerzés tisztjeként a magyar ellenzékkel építgetett kapcsolatokat, míg a letartóztatott Holló István a Magyar Honvédség hadikészleteiről gyűjtött információkat. Az ügy annak a szélesebb diplomáciai konfliktusnak a része, amelynek során korábban már két ukrán diplomatát kiutasítottak az országból.

A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok újabb ukrajnai kötődésű személyeket azonosítottak kémtevékenység gyanújával - derült ki a Nemzetbiztonsági Bizottság keddi ülését követő sajtótájékoztatón. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője két újabb személy tevékenységét ismertette: Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat "illegális" tisztjeként, míg Holló István az ukrán katonai hírszerzés ügynökeként került a hatóságok látókörébe.

Az ügy egy tágabb diplomáciai ellentét szerves részét képezi, hiszen korábban két ukrán diplomata, Jurij Kenics és Dmitro Kisfalusi is Magyarország területéről távozott, mégpedig május 11-én.

Tseber Roland, aki korábban kettős állampolgár volt, de 2017-ben lemondott magyar állampolgárságáról, a nemzetbiztonsági jelentések szerint "hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival" A kárpátaljai politikus több vezető ellenzéki politikussal és parlamenti pártok tisztségviselőivel találkozott, emellett ukrajnai látogatásokat szervezett számukra.

"Tevékenysége elsősorban Magyarország Ukrajnával, illetve az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontjának megváltoztatását célozza" - fogalmazott Kocsis. Példaként említette, hogy Tseber korábban találkozót kezdeményezett Szijjártó Péter külügyminiszterrel is, aki helyett végül Magyar Levente miniszterhelyettes tárgyalt vele. Miután azonban a magyar elhárítás tájékoztatta a kormányt Tseber hátteréről, további találkozókra már nem került sor.

A frakcióvezető tájékoztatása alapján Tseber nem csupán a magyar katonai vezetés egy korábbi magas rangú tisztségviselőjével, hanem fegyvergyártással foglalkozó szereplőkkel és külföldi befektetőkkel is találkozót szervezett. E tevékenységei miatt tavaly ősszel beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el vele szemben.

A másik érintett személy, Holló István, aki - a neve ellenére - kizárólag ukrán állampolgár, már régóta a magyar elhárítás figyelmének középpontjában áll. Őt a Terrorelhárítási Központ segítségével május 9-én előzetes letartóztatásba helyezték, ezt követően pedig az Alkotmányvédelmi Hivatal feljelentése alapján kémkedés bűntettének gyanújával indult ellene eljárás a Nemzeti Nyomozó Irodánál.

Kocsis Máté tájékoztatása alapján Holló "az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve aktív hírszerző tevékenységet végzett, amelynek célja Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének alapos megismerése volt". A személy kapcsolati hálójában több ukrán titkosszolgálati tiszt, valamint a magyar honvédség és az energetikai szektor különböző szereplői találhatók.

A nyomozás eddigi eredményei szerint közvetlen kapcsolatot tartott a honvédelmi terület egy korábbi magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparról és a Magyar Honvédség hadikészleteiről egyeztetett - mindezt az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel összefüggésben.

A titkosszolgálati jelentések alapján Holló kapcsolati hálója "számos aktív szereplőt" vonultat fel a magyar politikai életben. Tevékenységei a hagyományos befolyásoló ügynökök stratégiáira hasonlítanak, és fő célja "Magyarország nemzetközi renoméjának gyengítése", valamint a magyar kormány Ukrajnával kapcsolatos pozíciójának módosítása külső nyomások által.

A sajtótájékoztatón felmerült az átláthatósági törvény kérdése is, amellyel kapcsolatban Kocsis kijelentette: a jogszabály célja az olyan dezinformációs kampányok megfékezése, mint például az Ukrajnából érkező befolyásolási kísérletek, valamint annak megakadályozása, hogy "a magyar nyilvánosság terében külföldi titkosszolgálatok, külföldi államérdekek megjelenjenek".

A nemzetbiztonsági szolgálatok tájékoztatása alapján a nyomozások továbbra is aktívan zajlanak, és nem kizárt, hogy újabb érintettek kerülnek az ügy középpontjába.

Related posts