Egy friss irányzat bontogatja szárnyait az ingatlaneladók körében.

A zenga.hu hirdetési portál statisztikái szerint a budapesti panellakások ára ma harmadával magasabb, mint amit 2024 hasonló időszakában tapasztalhattunk. Az ingatlanpiacon tapasztalható magas árak és a kereslet csökkenése miatt sok eladó kénytelen volt jelentős mértékben módosítani hirdetési áraikat.
Az idei év második negyedévében jelentős mértékben felgyorsult az eladó lakóingatlanok ára, összehasonlítva az első negyedévvel. Az országos adatok szerint a lakóingatlanok átlagos ára 12,8 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest, míg az első negyedévben ez az emelkedés csupán 7,2 százalék volt.
A főváros ingatlanpiaca a nemzeti átlagnál jelentősebb áremelkedést mutatott az utóbbi időszakban. A zenga.hu hirdetési adatainak elemzése alapján Budapesten a második negyedévben 22,2 százalékos drágulás figyelhető meg az előző évhez képest. Érdekes, hogy ha az idei évet vizsgáljuk, a drágulás üteme is felgyorsult: az első negyedévben csupán 15,4 százalékos éves áremelkedést regisztráltunk – nyilatkozta Futó Péter, a zenga.hu elemzési vezetője.
A fővárosban június végén a lakóingatlanok átlagos hirdetési négyzetméterára elérte az 1,38 millió forintot, míg országos szinten ez az összeg 870 ezer forintra rúgott.
A használt lakóingatlanok piacán 2025 második negyedévében a panellakások ára emelkedett a legjelentősebben, mind országos, mind budapesti szinten. Országosan 32,6%-os, míg a fővárosban 33,5%-os drágulást tapasztaltunk. A budapesti használt téglalakások ára szintén jelentős növekedést mutatott: egy év alatt negyedével lettek drágábbak, míg az országos átlag 20%-os emelkedést jelez. A családi házak hirdetési árai is emelkedtek, országosan 9,5%-kal, Budapesten pedig 9,8%-kal növekedtek.
Az ingatlaneladói tapasztalatok alapján a második negyedévben a magas ingatlanárak következtében csökkent a potenciális vevők száma. Ezt a jelenséget jól tükrözi, hogy a zenga.hu platformon ingatlant kereső komoly érdeklődők aránya áprilisra 30-40%-kal visszaesett a januári csúcsértékhez képest. Bár májusban volt egy kisebb fellendülés, ez sajnos nem bizonyult tartósnak, hiszen júniusban ismét gyenge keresletet tapasztaltunk.