Felfedeztek egy új fajt, ami azt jelenti, hogy a Mocsáros természetvédelmi terület még inkább bővülni fog.


Tavaly beszámoltunk arról, hogy megkezdődik a budai oldal egyetlen vizes élőhelyének rekonstrukciója, amely során a terület visszamocsarasítására kerül sor. E folyamat révén újabb védett részeket is kijelöltek a Mocsárosdűlőn. Most azonban egy "új" faj felfedezése lehetőséget teremt arra, hogy az óbudai természetvédelmi terület 12 hektárral bővüljön. A tervezett közpark helyszíne is változik, és az Aquincumi réten fog megvalósulni.

Az óbudai Mocsárosdűlő a budai oldal egyetlen vizes élőhelye, amelyet az Európai Unió LIFE-pályázatának köszönhetően rehabilitál a főváros, hogy a környék újra az legyen, ami eredetileg volt: lápos-mocsaras terület. A Gladiátor utca - Aranyhegyi út - Határ út közötti rész valaha a Duna mellékága volt, ez a budai oldal legnagyobb természetközeli állapotban megmaradt lápos, mocsaras élőhelye, ahol olyan védett állatok élnek, mint a szürke gém, a zöld küllő, a nádi tücsökmadár vagy a kék futrinka, de védett növényekben is bővelkedik. Ám ahogy a Telex is írja, a területen lévő védett élőlények egy fiatal kutató, Duchaj Benjamin felfedezésének köszönhetően egy újabb fajjal gazdagodtak: a magyar tarszával.

A városi zöldterületek ugyanolyan jelentőségűek, mint a nemzeti parkok, ezért egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a védelmükre, fenntartásukra és rehabilitációjukra. Az utóbbi időszakban Budapesten számos zöld- és parkfejlesztési projekt valósult meg, mindez a főváros Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervének, a Radó Dezső Tervnek köszönhetően. Ez a terv nemcsak a város zöldfelületeinek megújítását célozza, hanem azokat a területeket is azonosítja, amelyek védelme különösen fontos. A Mocsáros területet az elmúlt évek során a helyi közösség, az Aquincum-Mocsáros Egyesület, gondozta, ők alakították ki a tanösvényt is, amelyet néhány éve mi is felfedeztünk.

A vizes élőhelyek rehabilitációjáról értesülve Duchaj Benjamin, az ELTE biológushallgatója elhatározta, hogy alaposan feltérképezi a Mocsáros minden zugát. A terület sajátos jellemzői ideális otthont nyújtanak a fokozottan védett magyar tarszának, így Benjamin kutatása kulcsfontosságú lehet a faj megőrzése szempontjából.

A magyar tarsza egy különleges, repülni nem tudó fürgeszöcske, amely a Kárpát-medence varázslatos tájain honos. E faj különleges státuszt élvez, hiszen fokozottan védett és a Natura 2000 program keretein belül is kiemelt figyelmet kap. Jelenléte a térségben már körülbelül 10 000 éve bizonyítja, hogy mély gyökerei vannak a helyi ökoszisztémában. Kutatások szerint az egész Mocsáros területet benépesíti, ám előfordulásának gyakorisága csökken a túlságosan vizes vagy intenzíven művelt területeken, ahol az állattartás különösen aktív.

A legújabban felfedezett faj következtében a korábban tervezett közpark helyszínét újra kell gondolni, és egy másik területen kerül kialakításra. A Pest Vármegyei Kormányhivatal szigorú korlátozásokat vezetett be a környéken, így itt semmilyen olyan tevékenység nem folytatható, amely veszélyeztetheti a tarsza élőhelyét – a kaszálás és a legeltetés is szigorú feltételekhez van kötve. Ennek eredményeként a Mocsáros természetvédelmi terület mérete 12 hektárral bővül, így összesen 87 hektárosra nő.

A Keled út és Kaszásdűlő között elhelyezkedő Aquincumi réten tervezett új park nemcsak a város zöldfelületét növeli, hanem a régészeti lelőhely védelmét is szolgálja. Itt, ahol még feltáratlan római polgárváros romjai rejtőznek, a parkosítás hozzájárul a terület megóvásához. Jelenleg az ökologikus park megvalósításának részletein dolgoznak, és a következő lépés a közösségi tervezés, ahol a helyi lakosok és a leendő parkhasználók véleményét és igényeit mérik fel, hogy a lehető legjobban illeszkedjen a környezethez és a közösséghez.

Természetesen! Kérlek, add meg a szöveget, amelyet egyedivé szeretnél tenni, és szívesen segítek átfogalmazni vagy módosítani!

Related posts