Hogyan alkossunk újságot a mai világban? Az újságírás művészete soha nem volt ennyire izgalmas, mint napjainkban. A digitális forradalom és a közösségi média térhódítása új lehetőségeket és kihívásokat teremtett. De hogyan is kezdjünk neki egy újság megí


Van ez a francia (létezik még olyan, hogy francia és Franciaország, vagy már túl vagyunk a Gerilla világán?) város, ez a Limoges (ejtsd "Limózs"). Itt történtek, amik történtek:

Bár már elhangzottak olyan állítások is, miszerint "aknavetővel" támadtak a rendőrökre, ezt érdemes óvatosan kezelni. Az viszont tény, hogy a rendvédelmi erők célponttá váltak. Miközben ez a zűrzavar zajlott, a város másik részén a banda tagjai barikádot emeltek az úton, ahol az arra haladó autósokat kirabolták, megverték, vagy épp mindkettőt elkövették.

Most pedig engedjétek meg, hogy felfedjem a történet lényegét, de előtte álljunk meg egy pillanatra Limoges városkájánál (ejtsd "Limózs"). Kérlek, emeljétek fel a kezeteket, ha már hallottatok erről a helyről! Ah, látom, a közönség nagy része nosztalgiázik – egy igazi boomer találkozó! Ez a francia kisváros az 1984-es, de '83-ban forgatott, szórakoztató vígjáték, a "Kellemes húsvéti ünnepeket!" kapcsán vált híressé, ahol a sármos Belmondo és a fiatal Sophie Marceau brillírozik. A cselekmény középpontjában a nőcsábász Belmondo áll, aki egy gyönyörű fiatal nőt visz fel a lakásába, miután a felesége elutazik. Ám a váratlan hazatérés mindent felforgat, és itt kezdődnek a helyzetkomikumok, kezdve azzal a frappáns hazugsággal, hogy Belmondo azt állítja, az ifjú hölgy (Sophie Marceau) a lánya, aki ráadásul terhes, és pénzért kereste fel az apját. Ebben a zűrzavaros szituációban hangzik el a következő párbeszéd:

Igen ám, de azóta eltelt 41 év, és ma azt tudjuk Limoges-ról, amit az elején elmondtam. És itt a pillanat, hogy megvizsgáljuk, hogyan kell ma újságot írni! Mutatom!

Kezdjük a 444 beszámolójával, melyet Szily Lacika készített (ki más?), nagy műgonddal, imigyen:

"Pénteken éjjel azzal indult a buli, hogy a tűzoltókat egy égő, lopott autóhoz hívták ki - írja a Le Figaro. Az előző napok tapasztalatai alapján rendőrök társaságában érkeztek, ami, mint kiderült, jó eséllyel megmentette a tűzoltók életét. Az égő autó ugyanis csapda volt: a kiérkezőket 50-100 vasrudakkal, kövekkel, tűzijáték-rakétákkal, házi készítésű aknavetőkkel és Molotov-koktélokkal felfegyverkezett alak támadta meg minden irányból. Még a környékbeli házak emeleti lakásaiból is lőttek a rendőrökre. 3 órán át ostromolták a rendőröket, akik erősítést hívtak, de így is csak a bőrüket tudták menteni, egyetlen támadót sem sikerült ugyanis letartóztatniuk. A rendőrök könnygáz- illetve fény- és hanggránátokkal vágtak vissza. A 3 órás ostrom közben 10 rendőr sérült meg. A banda nemcsak velük foglalkozott közben: a 130 ezres Limoges-ba bevezető egyik főútvonalat barikáddal zárták le, ahol minden érkező autóst megállítottak, többeket kirabolva, járművüket elvéve vagy felgyújtva. Egy 2 alvó kisgyerekével utazó, szolgálaton kívüli rendőrre is baseballütőkkel támadtak rá, de ő be tudott zárkózni és végül megúszta. A durvulás hajnali 4 táján ért véget, de a helyzet közel sem stabil, ezért a hétvégére városba irányították a rohamrendőrség speciálisan városi hadviselésre kiképzett különleges osztagát. Émile Roger Lombertie polgármester a Facebookon "szervezett városi gerillaháborúnak" nevezte az eseményeket és arról írt, hogy a bandát nagyjából 150 fiatal alkotja."

Pompás. Minden stimmel.

Aztán néhány órával később ugyanez a 444 másik cikkben foglalkozik az üggyel, akkor a Botos Tamás nevezetű "újságíró", így:

Szombat éjjel zavargások robbantak ki Limoges városában, Közép-Franciaországban. Több tucat maszkos támadó fémrudakkal és Molotov-koktélokkal felszerelkezve indult a helyi rendőrök ellen. A Le Monde beszámolója szerint az összecsapások során legalább tíz rendőr sérült meg. A támadók megpróbálták elzárni a RN141-es gyorsforgalmi utat, miközben autósokra is rátámadtak, akik az érintett területen haladtak.

"100-150 maszkos volt, akik Molotov-koktéllal, tűzijátékkal, kövekkel, vasrudakkal és baseballütőkkel voltak felfegyverkezve" - számolt be helyi rendőr szakszervezet vezetője az AFP-nek. A hatóságok szerint bandaháború áll a történtek mögött.

"Ez nem egy spontán akció volt. A zavargók előre eltervezték az estét: előre felfegyverkeztek, és szervezetten támadtak" - figyelmeztetett Emile Roger Lombertie, a város polgármestere. A rendőrök csak könnygáz és gumilövedékek használatával tudott rendet tenni hajnalra Limoges-ben."

Egészen varázslatos! Ismét minden a helyén van.

Íme egy egyedi változat: "Most következzen az Index, ahol bemutatjuk Dózsa Gergő György történetét – figyeljetek csak!"

"A francia településen a nemzeti ünnep óta tartanak az összecsapások a helyi rendőrség és az őket támadó csoport között. Július 19-én hajnalban zajlott le az eddigi leghevesebb küzdelem, amelyben egy nagyobb banda támadt rá a kiérkező hatóságok embereire, melyben tízen sérültek meg.

Limoges-ban nehéz éjszakája volt a helyieknek, ugyanis egy lopott, felgyújtott jármű ellenőrzéséhez érkező rendőröket egy 50-100 főből álló, vasrudakkal felfegyverkezett csoport vette körül, majd három órán keresztül kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálták a hatóság embereit - írta a Le Figaro.

Az akcióban tíz rendőr sérült meg könnyebben, de egyelőre nem vettek senkit sem őrizetbe az eset miatt. Emilie Abrantes limoges-i ügyész közölte, hogy az incidenssel kapcsolatban nyomozást indítottak hatóságok elleni erőszak miatt.

Szombaton hajnali egy óra tájékán robbant ki a zűrzavar a város legforgalmasabb utcáján. A helyi lakosok autói súlyosan megsérültek, miközben a tömeg egyre feszültebbé vált. Amikor a rendőrök megérkeztek a helyszínre, a helyzet tovább romlott, és a zavargók rátámadtak rájuk. Ennek következtében a rendőrség megerősítést kért a csendőrségtől, és könnygázt vetettek be a tüntetők ellen, próbálva megfékezni a helyzetet.

Három órával később, hajnali négy óra tájban végre sikerült helyreállítani a rendet. Bruno Retailleau polgármester azonban hangsúlyozta, hogy a harc még korántsem zárult le. Köszönetét fejezte ki a rendőrség munkatársainak a bátor helytállásukért.

A francia nemzeti ünnep, július 14-e óta tartó zavargások egyre súlyosabbá váltak, kedden és szerdán a hatóságoknak már sürgős beavatkozásra volt szükségük. A rendőrség kedden Molotov-koktélokat és egy üzemanyaggal teli benzines kannát foglalt le, majd ötven személy ellen indítottak büntetőeljárást. Helyi lakosok beszámolói szerint a településen már négy-öt napja polgárháborús helyzet uralkodik.

Elképesztően örömteli, hogy ez is milyen csodás, és még mindig minden a helyén van!

Vagy mégsem?

Kérek egy próbát! Kérem, emelje fel a kezét, aki úgy véli, hogy a Limoges-ban történt eseményeket a helyi katolikus iskola francia diákjai követték el! Senki? Valóban senki? Hát ez felháborító! Rasszizmus mindenütt!

Ezeket a szempontokat követően nézzük meg a többi elemzési lehetőséget.

Van tehát két Le Figaro és egy Le Monde hivatkozásunk, Szilyke és Dózsa György Le Figaro-t olvas, a Botos meg Le Monde-ot.

Most pedig szeretném bemutatni önöknek, hogy a nevezettek, Szily és Botos, akik rendkívül precízen, szinte szó szerint átültették a Le Figaro és a Le Monde írásait, mit hagytak figyelmen kívül a cikkekből. Mi volt az a kulcsfontosságú részlet, amelyet különösen lényegesnek tartottak elhagyni? Nézzük meg!

A Le Figaro egy neves francia napilap, amely hosszú múltra tekint vissza, és jelentős szerepet játszik a francia sajtó világában. Az újság politikai, gazdasági és kulturális témákkal foglalkozik, és gyakran közöl elemzéseket, véleménycikkeket, valamint interjúkat neves személyiségekkel. A lap stílusa általában formális, de emellett igyekszik elérni a szélesebb közönséget is, így változatos témákat és írásmódokat kínál olvasóinak. Az újság célja, hogy tájékoztassa és formálja a közvéleményt, miközben tükrözi a francia társadalom sokszínűségét és dinamizmusát.

"Négy-öt évvel ezelőtt robbanásszerűen megváltoztak a dolgok ezen a területen. Számomra ez komoly fenyegetést jelent" - nyilatkozta Émile Roger Lombertie, amikor a "bevándorló hátterű fiatalok által lakott, súlyos szegénységben élő környéket" jellemezte, amely véleménye szerint "törvénytelen zónává" vált.

Persze! Kérlek, írd meg a szöveget vagy a téma lényegét, amit szeretnél, hogy egyedivé tegyek.

Emile Roger Lombertie polgármester a tüntetőket "városi gerilla" csoportként jellemezte. Kifejtette: "Szervezett és jól kidolgozott stratégiával rendelkeznek, fegyverekkel felszerelkezve." Hozzátette: "Ez nem egyszerűen egy spontán tüntetés volt, hogy valamiért panaszoljunk. Itt nincs ürügy, semmi ilyesmi. A céljuk az, hogy romba döntsük a dolgokat, és bizonyítsuk, hogy ez a terület a miénk." Lombertie beszédét a július 14-i zavargások körüli eseményekre irányította, amelyek Franciaország nemzeti ünnepén robbantak ki Val de l'Aurence-ban. Szerinte ez a környék, ahol főként bevándorló hátterű fiatalok élnek, "törvényen kívüli területté" vált.

Ez az, amit a liberális és kommunista sajtó szerint nem szükséges az emberek tudtára adni (hiszen úgyis tudják maguktól?). Egyébként a The Guardian, amelyet sokan bírálják komcsi-liberális nézetei miatt, szintén így számolt be az esetről:

A Val de l'Aurence környékén július 14-én, Franciaország nemzeti ünnepén éjszaka zavargások robbantak ki. Lombertie megjegyezte, hogy ez a terület "nagyon szegény", ahol főként bevándorló hátterű fiatalok élnek, és sajnálatos módon "törvénytelen övezetté" alakult.

Émilie Abrantes, Limoges ügyésze hangsúlyozta, hogy bár a terület híres a kábítószer-kereskedelemről, jelenleg nincsenek arra utaló bizonyítékok, amelyek szerint a legutóbbi zavargások kapcsolatba hozhatók a drogkereskedelemmel összefüggő nyomozásokkal.

...a néző szinte átélheti a pillanat varázsát! Ahogy Belmondo léptei ritmusára a francia főváros életének vibrálása feléled, a nosztalgia és a feszültség keveredik a levegőben. A hosszú snitt nem csupán technikai bravúr; egyfajta meditatív utazás, ahol a néző a színész minden lépésével együtt halad, és a város szívverése szinte hallhatóvá válik. Ez a jelenet megidézi a szabadság és a felfedezés érzését, miközben a háttérben Morricone lenyűgöző dallamai szövik az atmoszférát. Belmondo karaktere – aki a múlt terheivel küzd, de a jövő felé tart – tökéletesen megtestesíti a francia filmművészet esszenciáját. Az élmény nem csupán egy filmnézés; egyfajta érzelmi utazás, amely örökre nyomot hagy az ember lelkében. Éppen ezért A profi nem csupán egy klasszikus, hanem egy olyan alkotás, amely generációkat köt össze, és újra és újra felfedezésre ösztönöz.

Negyvenöt év már elrepült. Érdemes lenne újra életre hívni ezt a felvételt, ugyanazon a helyszínen, ugyanabban az időben. Képzeljük csak el, milyen meglepetések várnának ránk!

És mi történik majd azokkal a bevándorlókkal, akik romba döntötték, lángokba borították Limoges városát, akik a tűzoltókra, rendőrökre támadtak, és kifosztották az embereket? Semmi sem változik. Ott maradnak. És újabb hullámok érkeznek majd, egyre többen.

Related posts