Gyárfás Tamásnak elkerülhetetlenül be kell vonulnia a börtönbe, függetlenül attól, hogy új bizonyítékok merültek fel a Fenyő-gyilkosság ügyében – derült ki a PestiSrácok tudósításából (videó).


Gyárfás Tamásnak mindenképpen be kell vonulnia a börtönbe, hiába van új bizonyíték a Fenyő-gyilkosság ügyében (videó) Szemán László János 2025-04-24

Gyárfás Tamásnak elkerülhetetlenül meg kell kezdenie büntetésének letöltését a közeljövőben kiküldendő behívó alapján, valószínűleg egy budapesti vagy annak környékén lévő börtönben. Bár a közelmúltban egy új, jelentős bizonyíték került napvilágra, a Fővárosi Ítélőtábla ezt az első tárgyalás során figyelmen kívül hagyta, ám a bizonyíték a perújrafelvétel során megkérdőjelezheti a vádat. Portik Tamás nyilvánosan beismerte, hogy 30 millió forintot kapott a már elhunyt Princz Gábortól, Fenyő János másik jelentős üzleti riválisától, hogy a gyanút Gyárfás Tamásra terelje. E törekvése, a jogerős ítélet fényében, sikeresnek bizonyult.

Az elsőfokú ítéletet követően egy eddig név nélkül maradt személy kapcsolatba lépett Gyárfás Tamás jogi képviselőjével. A közjegyző előtt tett vallomásában azt állította, hogy a nemrégiben elhunyt Princz Gábor, aki a Postabank és egy jelentős médiabirodalom irányítója volt, 30 millió forintot juttatott Portik Tamásnak azzal a céllal, hogy Gyárfás Tamást belekeverje a Fenyő-gyilkosság ügyébe. Ezt a szokatlan állítást Gyárfás első ízben a Friderikusz-podcastban osztotta meg a közönséggel, de a hírTV Riasztás című műsorában is exkluzív részleteket árult el az ügyről.

Portik Tamás nyilvánosan elismerte, hogy 30 millió forint támogatásban részesült Princz Gábortól (Fotó: archív).

Eszerint Portik Tamás április 17-én saját kézírással leírta, hogy kapott Princz Gábortól 30 millió forintot azért, hogy Gyárfásra terelje a gyanút a Fenyő-gyilkosságban.

A névtelen tanú közjegyzői okiratba foglalt vallomása képezte az egyik új bizonyítékot, amelyet a Fővárosi Ítélőtábla sajnálatos módon nem volt hajlandó figyelembe venni, indoklás nélkül elutasítva az okirat elfogadását.

Milyen értéke van az új bizonyítéknak, ha azt két tanú is megerősíti?

Most, hogy Portik nyíltan megerősítette a dolgokat, nekünk, laikusoknak el kell ismernünk, hogy az új bizonyíték valóban bizonyíték. Ugyanakkor a jog gyakran bonyolult és körülményes. Amit a közvélemény bizonyítéknak tart, azt a jogászok és bírók simán elvethetik, és nem is kötelesek indokolni a döntésüket.

Ez csupán közvetett bizonyíték arra, hogy másnak is lehetett indítéka Fenyő János meggyilkolására. Az elsőfokú bíróságon Póta Péter bíró folyamatosan elvetette Gyárfás és védője, Zamecsnik Péter javaslatait, amelyek Princz Gábor szerepének vizsgálatára irányultak. A bíró – joggal – kiemelte, hogy Princz nem releváns az ügy szempontjából, és a bíróság kizárólag azokat a kérdéseket tárgyalhatja, amelyek a vádiratban szerepelnek.

Princz Gábor, a Postabank elnök-vezérigazgatója és Horn Gyula miniszterelnök kezet fognak 1996-ban - az immár hagyományosan június 8-9. között megrendezett - munkás juniálison a Hûvösvölgyi Nagyréten, ahol a vitafórumon a miniszterelnök is feIszólalt. (MTI Fotó: Soós Lajos)

Van egy hatalmas, megválaszolatlan kérdés: Gyárfás Tamás 1996. október 21-én, a választott bíróság előtt diadalmaskodott Fenyő ellen a NapTV-ért vívott csatában. Miért lett volna szüksége arra, hogy másfél évvel később megölje azt az ellenfelet, akivel ráadásul nyilvánosan is kibékült?

Érdekes megfigyelni, hogy a nyomozásban részt vevő tanúk szerint abban a pillanatban, amikor Gyárfás neve gyanúba került, az összes alternatív lehetőséget elvetették. Ennek következtében Princz Gábor lehetséges kapcsolatai sem kerültek alaposabb vizsgálat alá.

A nyomozás kezdetén felmerült egy érdekfeszítő információ, miszerint Portik 200 millió forintot vett fel a Keleti pályaudvarnál, egy Postabank-fióknak vélt helyszínen. Azonban a kivizsgálás során kiderült, hogy valójában nem Postabank-fiók működött ott, hanem csupán egy postafiók. Ennek következtében a nyomozók elengedték ezt a nyomvonalat, annak ellenére, hogy ha tudomásukra jutott volna, hogy a postafiók is a Posta-bankhoz tartozik, talán más irányba terelhették volna a nyomozást.

Tehát a nyomozás kezdetén elengedték az összes lehetséges verziót, kivéve a Gyárfás-vonalat. Amit aztán nem is engedtek el. Princz Gábor mintha nem is létezett volna Fenyővel kapcsolatban, pedig mielőtt 1997-ben a Postbank becsődölt volna, Fenyő János a Népszavában szakmányban gyártatta a lejárató cikkeket Princzről és a bankról.

Fenyő Jánosnak számos ellenlábasa akadt (Fotó: archívum)

Nem tudjuk pontosan, milyen kapcsolat fűzte Fenyőt a Postabank-csődhöz, ha egyáltalán volt ilyen, de nyilvánvaló, hogy Princznek volt valamilyen indítéka. Az a 30 millió forint, amit Fenyő eltávolítása után Portiknak kifizetett, egyértelműen arra utal, hogy Gyárfásra akarta terelni a figyelmet és a gyanút. Ezt tanúként Portik is megerősítette, ami csak tovább bonyolítja a helyzetet.

Már ha egyáltalán hitelesnek tekinthetjük a szervezett bűnözők szavát. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Gyárfás ügyében mindkét bíróság Tasnádi Péter vallomásában bízott, aki azt állította, hogy Gyárfás őt bízta meg Fenyő meggyilkolásával. Ám végül nem valósította meg ezt a feladatot.

Tasnádi Péter vallomása (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Az csak apróságnak tűnik, hogy Tasnádi megbízását kizárólag Tasnádi állítja, minden más erről valló tanú Tasnáditól tud róla.

Csak a bíró marad vaksötétben, mintha két eltérő lélek lenne a színpadon.

Gyárfás Tamás a Riasztás című műsorban osztotta meg véleményét egy olyan bizonyítékról, amelyet a Fővárosi Ítélőtábla elutasított, de az ő szavai szerint nem érdemes figyelmen kívül hagyni. Sőt, a helyzet egyre inkább azt sugallja, hogy ez a bizonyíték komoly jelentőséggel bírhat.

A 221 oldalas elsőfokú ítélet külön hangsúlyozza, hogy az ügy szempontjából irreleváns, ki volt az, aki 2017-ben zsarolási szándékkal Gyárfáshoz eljuttatta a Portikkal zajlott, titokban rögzített beszélgetések leiratának egy kivonatát.

A beszélgetésekről csak annyit, Portik végig igyekszik kimondatni Gyárfással, hogy része volt a Fenyő-gyilkosságban, ám sorra lepattan róla. Az meg véletlenül sem hangzik el, hogy Gyárfás megbízza Portikot Fenyő eltakarításával.

Még 2017-ben jelent meg Gyárfás villájánál a később Gyárfásék által azonosított - szlovák forrásunk szerint Rohác köreihez tartozó - szlovákiai magyar, K. Imrich, aki egy öt oldalas, 90 soros kivonatot adott át a fent említett beszélgetésekről azzal, hogy nagyon nagy baj lesz, ha nem veszi Gyárfás azt komolyan. Gyárfás a rendőrségre küldte a szlovákiai magyart.

A hazai politikai tájképet jól tükrözi, hogy K. Imrichet Dósa István András, az MSZP egykori prominens alakja, közvetítette Gyárfás felé. Dósa, aki Németországban él, szintén részt vett a zsarolással kapcsolatos kihallgatásokon, tanúként.

Már zajlott a per, amikor az ügyészség kiegészítette a vádat. Beemelt az ögybe egy 4-es tanúként említett férfit, akiről menet közben kiderült, Portik egykori bűntársáról, a Fürge becenevű Sz. Józsefről van szó. Ő azt vallotta, azért ment ő 2017-ben Gyárfáshoz az iratokkal, mert 20 évvel korábban (!?) már járt nála - 1997-ben azt üzente általa Portik, hogy mindent el fognak takarítani. Ezzel Fenyő kivégzésre utaltak - a vádhatóság szerint.

Van azonban egy kicsiny, de annál lényegesebb probléma: K. Imrich és Sz. József nem ugyanaz a személy, és ez kölcsönösen igaz. Ha a két férfi fényképét egymás mellé helyeznénk, akkor is nyilvánvaló lenne a különbség, még akkor is, ha Gyárfás és felesége az elsőfokú tárgyaláson ismét K. Imrichet azonosították, mint aki 2017-ben náluk járt.

Fenyő János meggyilkolásáért Jozef Rohács, a szlovák bérgyilkos, életfogytiglani börtönbüntetést kapott. (Kép: archívum)

A Büntetőeljárásról szóló törvény egyértelműen rögzíti, hogy a terhelt ellen nem használhatóak fel olyan bizonyítékok, amelyek megbízhatatlanok vagy kétségesek.

Mindezeket figyelembe véve, Gyárfás Tamás várhatóan még ebben a hónapban megkezdi 7 éves börtönbüntetésének letöltését. Konkrétan 5 év 1 hónap vár rá, amelyet a rácsok mögött kell eltöltenie, azonban jó magaviselet esetén lehetősége nyílik a feltételes szabadlábra helyezésre. Korábban lehetett volna arra is lehetőség, hogy – Lagzi Lajcsihoz hasonlóan – reintegrációs őrizetben töltsön el egy részt a büntetéséből. Azonban, ha a Kúria elfogadja a perújítást és Gyárfás javára dönt, akkor más forgatókönyvek is elképzelhetőek.

Kiemelt kép: Gyárfás Tamás (Fotó: Hatlaczki Balázs)

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témákbevonulásbörtönFenyő-gyilkosságGyárfás Tamásúj bizonyítékVezető

Related posts