Erdő Péter: Az új pápa és az egyház drámai időszak előtt áll, melyben kulcsszerepet kell vállalnia küldetésének teljesítésében.


- A következő pápa és az egyház kihívásokkal teli időszakban vállalja küldetését, amely az emberiség történetének drámai szakaszához kötődik - hangsúlyozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek homíliájában, miközben római címtemplomában mutatott be misét vasárnap.

Erdő Péter hangsúlyozta: "Ez az emberiség elengedhetetlenül szükségét érzi Krisztus jelenlétének! Ránk, az egyházra is szükség van, ha valóban Krisztus követői vagyunk!"

Úgy gondolta,

A május 7-én kezdődő pápaválasztáson részt vevő bíboros római címtemplomában, a Forum Romanumon található Santa Francesca Romana bazilikában mutatott be misét. A bazilika teljesen megtelt hívőkkel, köztük magyar zarándokokkal.

Tradícióvá vált, hogy a konklávét megelőző napok során a bíborosok abban a templomban gyűlnek össze, amelyet a pápa számukra kijelölt, és itt ünneplik meg a szent misét.

Erdő Péter olasz nyelvű homíliájában az egyház "meghatározó pillanatáról" elmélkedett. Rámutatott, hogy Krisztus megismerése és a vele való kapcsolat ápolása nem csupán a Szentírásra épül, hanem az egyház saját hagyományának fenntartására is. "Ez a hagyomány nem csupán a történelmi események újraélésére korlátozódik, hanem egyfajta tanúságtételt is hordoz" - hangsúlyozta.

Egy Gustav Mahlernek - a bíboros szerint talán tévesen - tulajdonított mondást idézett, miszerint a hagyomány a tűz őrzését jelenti, nem a hamu imádását.

Az egyháznak a Krisztussal való "közvetlen és azonnali" kapcsolatát emelte ki hangsúlyozva, hogy az szabja meg az egyház küldetése kritériumait és feladatait. Az egyház alapértékű missziójának nevezte az Evangélium hirdetését, a szentségek tiszteletben tartását, a krisztusi tanítás terjesztését.

A bíboros meggyőződése szerint,

Erdő Péter az egyház küldetését, felépítését és szolgálati feladatait a II. vatikáni zsinatra hivatkozva elemezte, kiemelve annak jelentőségét. E mellett Ferenc pápa 2018-as, „Püspöki közösség” című apostoli konstitúciójára is utalt, amelyben a testületi munka és a helyi püspökök szerepe kerül a középpontba. Az ilyen megközelítések rávilágítanak arra, hogy az egyház működése nem csupán hierarchikus, hanem közösségi jellegű is, ahol a püspökök együttműködése alapvető fontosságú a küldetés teljesítésében.

Related posts