Felfedezésre váró, elfeledett világot őriz ez a balkáni tó, amely alatt egy elsüllyedt, ősi település titkai rejlenek. | 24.hu

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a világ legrégebbi, cölöpökre emelt tavi települése az, amelynek maradványai egy balkáni tó mélyén nyugszanak - írja a The Independent. Az Észak-Macedónia és Albánia határvidékén húzódó Ohridi-tó albániai részén, Lin partjainál évekkel ezelőtt fedezték fel a lelőhelyet, azóta pedig rendszeresek a feltárások.
A kutatók álláspontja szerint a települést egy vadászatban és mezőgazdaságban utazó közösség alapította, körülbelül 6000-8000 évvel ezelőtt.
A svájci és albán szakértők egy-egy szezon alatt naponta akár több órát is eltöltenek a víz alatt, körülbelül 3 méter mélyen, ahol izgalmas lelőhelyek várják őket. A kutatások során háztartási cölöpökre, háziasított és vadon élő állatok csontjaira, valamint régi réztárgyakra és kerámiákra bukkannak. Ezek a leletek rengeteget mesélnek a korabeli emberek mindennapi életéről és szokásairól.
Albert Hafner, a Berni Egyetem kutatója rámutatott, hogy hasonló településeket már felfedeztek az Alpok és a Földközi-tenger vidékén, de az albániai lelőhely különlegessége, hogy fél évezreddel régebbi. A rendkívüli víz alatti környezet miatt a szerves anyagok jól megőrződtek, így páratlan lehetőséget biztosítanak a jövőbeli kutatások számára.
Az eddigi kutatások szerint az Ohridi-tó Európa legidősebb tava, amely már több mint egymillió éve létezik. A tó által nyújtott előnyöket úgy tűnik, hogy már a korai emberi közösségek is kihasználták.
A maradványok korának meghatározása szénizotópos datálás és dendrokronológia, azaz évgyűrű-elemzés révén történik. A lelőhelyen eddig több ezer faminta gyűlt össze, amelyek segítenek a múlt titkainak feltárásában.
A csapat az elmúlt hat év során mindössze a 6 hektáros terület körülbelül 1 százalékát tudta alaposan átvizsgálni, ami arra enged következtetni, hogy a teljes feltárás folyamata évtizedeket vehet igénybe. Hafner megjegyzései szerint a felfedezett leletek arra utalnak, hogy az akkori emberek kiemelkedő szerepet játszottak a mezőgazdaság és az állattenyésztés elterjedésében Európában, miközben még mindig támaszkodtak a hagyományos vadászat és gyűjtögetés módszereire is.