Egy friss tanulmány szerint a Mars felszínén felfedezett meteoritok nyomán arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy a bolygón valaha létezhettek melegvizes források. Ez izgalmas lehetőséget kínál a vörös bolygó múltjának megértésére és arra, hogy m


Egy különleges meteoritban talált cirkonkristály fedte fel a Mars legrégebbi vízre utaló nyomait. Ez a kristály, amely egykor a vörös bolygó felszínéről származott, majd a Földre hullott, azt is bizonyítja, hogy a víz egykor hőforrásokkal is találkozott, vélhetően vulkáni tevékenység eredményeként.

Ez a környezet talán olyan feltételeket biztosított, amelyek az élet földi eredetéhez hasonlóan alakultak ki, ezzel új perspektívákat nyitva az élet keletkezésének tanulmányozásában a Naprendszer közeli bolygóján.

Az IFLScience friss jelentése alapján a Marsról származó meteoritok többsége jellemzően a bolygó magmás kőzeteit hordozza, azonban az Afrika északnyugati részén felfedezett NWA 7034 meteorit igazi különlegességnek számít. Ez a meteorit több különböző marsi terület anyagait egyesíti, amelyek egy korábbi ütközés következtében kerültek egybe a Marson.

A meteoritban felfedezett cirkonkristályok korát urán-ólom kormeghatározási módszerrel elemezték, és megállapították, hogy a minták többsége 4,48 és 4,43 milliárd évvel ezelőtt keletkezett. Különösen figyelemre méltó az egyik ezek közül a cirkonkristály, amelynek története még inkább lenyűgöző.

A kutatók felfedezték a kristályokban található deformációs ikerlemezeket, amelyek a hatalmas aszteroida-becsapódások nyomait őrzik. Ez arra utal, hogy már 4,45 milliárd évvel ezelőtt is zajlottak olyan ütközések, amelyek drámai módon alakították át a bolygó felszínét.

A cirkon szerkezetének mélyebb elemzése során a kutatók fémekben gazdag rétegekre bukkantak, amelyek a kristály kialakulásának folyamatában jöttek létre.

Az ausztráliai Olympic Dam környékén hasonló felfedezésekre bukkantak, amelyek arra engednek következtetni, hogy a területen egykor hidrotermális rendszer működött. Ez azt sugallja, hogy bolygónk történetének korai szakaszában, körülbelül 4,45 milliárd évvel ezelőtt, már létezhetett víz és hidrotermális aktivitás.

Ez a felfedezés rendkívül fontos, hiszen eddig viszonylag keveset tudtunk a szomszédunk korai időszakáról, a Noachi időszakot megelőző időkről. Noha a kristály nem nyújt információt arról, hogy a víz mennyire volt elterjedt, egyértelműen bizonyítja, hogy létezett a bolygón.

A hidrotermális környezetek valószínűleg alapvető szerepet játszottak a földi élet kialakulásában, és ez a Marsra vonatkozóan sem elhanyagolható. Elképzelhető, hogy hasonló körülmények között a vörös bolygón is megjelent valamilyen formájú élet.

Amennyiben a Marson egykor valóban létezett élet, akkor az rendkívüli kihívásokkal nézett szembe, beleértve monumentális becsapódásokat, amelyek talán a felszín egy részét elpárologtatták. Ugyanakkor ezek az ütközések új hidrotermális rendszerek kialakulásához is vezethettek, amelyek hozzájárulhattak az élet fenntartásához a bolygó felszínén.

A kutatók jelenleg újabb cirkonkristályokat elemeznek az NWA meteoritból, hogy feltárják, milyen gyakran fordul elő ez a rétegeződés, és milyen további nyomokat hagyhatott a Mars korai fejlődése során.

Related posts