Egész Magyarországot figyelmeztették: váratlan erejű porvihar közelít hazánk felé, amely komoly kihívások elé állíthat minket.


A porviharok nem csupán a levegő tisztaságát befolyásolják, hanem a napelemes energiatermelés hatékonyságára is jelentős hatással vannak.

Egyre többször és egyre nagyobb mennyiségben érik el Magyarországot is a Szaharából induló porviharok, amelyek nemcsak a levegő minőségét rontják, de a napelemes energiatermelésre is hatással vannak - figyelmeztetnek a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Pannon Egyetem kutatói.

A kutatók úgy vélik, hogy ez a problémakör számos izgalmas aspektust rejt magában. Először is, a napelemes energiatermelés világszerte növekvő népszerűsége miatt elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk az időjárás változékonyságából eredő megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos kihívásokkal. Emellett a mind gyakrabban előforduló szaharai porviharok hatásait is alaposan meg kell vizsgálni, hiszen ezek jelentős következményekkel járhatnak a megújuló energia szektor számára.

- írták a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat pénteki közleményében. Azért, hogy a porviharok hatását jobban megismerjék, a kutatók 46 szaharai porvihart vizsgáltak meg 2020 és 2023 között és ezek alapján több javaslatot is megfogalmaztak.

A kutatók állítása szerint a termelés és a fogyasztás harmonikus egyensúlyának fenntartásához elengedhetetlenek a precíz előrejelzések.

A kutatók szerint a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a légköri por szerepének pontos számszerűsítése a teljes sugárzási mérlegben rendkívül bonyolult. Egy-egy porfelhőben különböző anyagú - mint például kvarc, kalcit, gipsz, agyagásványok és csillámok - valamint eltérő formájú ásványi szemcsék és aggregátumok találhatóak, amelyek mind sajátos optikai tulajdonságokkal rendelkeznek.

A sötétebb árnyalatú szemcsék, mint a hematit és a goethit, képesek több sugárzást elnyelni, így lokálisan fűtő hatást fejtenek ki. Ezzel szemben a világosabb szemcsék esetében a hőmérséklet csökkenését előidéző visszatükrözés és szórás kerül előtérbe.

(MTI)

Related posts