Drucker véleménye szerint a miniszterelnök moszkvai látogatása elsősorban a Smer párt érdekeit képviselte, nem pedig Szlovákiáét.


Robert Fico kormányfő (Smer-SD) moszkvai látogatása inkább a saját pártja, a Smer-SD érdekeit szolgálta, mintsem az országét - vélekedett Tomáš Drucker oktatási miniszter és a Hlas-SD alelnöke az STVR Szombati párbeszédek című műsorában. A látogatás a második világháború befejezésének évfordulójára szervezett megemlékezések alkalmával történt. Milan Majerský, a KDH elnöke szerint Fico látogatása egyenesen szégyen.

"A miniszterelnök nem a teljes kormánykoalíció nevében volt ott" - jegyezte meg Drucker. Hangsúlyozta, hogy Szlovákia két legmagasabb közjogi méltósága - az államfő, Peter Pellegrini (a Hlas volt elnöke), és a parlament elnöke, Richard Raši (Hlas-SD) - a háborús áldozatok előtt itthon, Szlovákiában tisztelegtek. "Nem szabad elfelejteni, hogy a Vörös Hadsereg kulcsszerepet játszott a mai Szlovákia területének felszabadításában" - emelte ki Drucker. "De ugyanilyen történelmi tény az is, hogy Oroszország több mint három éve megtámadta Ukrajnát, egy szuverén országot, és azóta is megszállás alatt tartja" - tette hozzá.

Drucker hangsúlyozta, hogy Szlovákiának világosan meg kell határoznia, milyen értékek mentén kíván elhelyezkedni a nemzetközi színtéren, és kik azok a szövetségesek, akik biztosítják a biztonságot és a gazdasági fejlődést az ország számára. „A kapcsolatainkat ezekkel az országokkal nemcsak hogy javítani kellene, hanem mindenképpen erősíteni” – tette hozzá.

Majerský kifejezte a KDH és az ellenzék véleményét, miszerint elfogadhatatlan, hogy Fico - mint az egyedüli uniós vezető - részt vett a moszkvai eseményen. "Szégyen, hogy valaki olyan agresszort látogat meg, aki már három éve háborút vív egy szabad ország ellen" - hangsúlyozta.

Szóba került az orosz szankciók megszüntetéséről szóló népszavazási kezdeményezés is, illetve hogy miként fog ehhez viszonyulni az államfő. Majerský szerint Pellegrininek be kell tartania a jogszabályokat, és figyelembe kell vennie, hogy a petíció összhangban van-e az alkotmánnyal. Drucker szerint nem szükséges tanácsokat osztogatni az elnöknek: "Megbízható szakértői és tanácsadói gárdával rendelkezik, akik megfelelően értékelik majd a helyzetet" - mondta. Hozzátette: ő maga és a Hlas párt nem támogatja a szankciók eltörlését, ugyanakkor szerinte az is világos, hogy a jelenlegi formájukban nem működnek kellően hatékonyan. Majerský közölte, hogy még ha népszavazásra is kerül sor, a KDH nem fog azon részt venni. "Ez is egyértelmű válasz arra, hogyan viszonyulunk a szankciók eltörlésének ötletéhez" - tette hozzá.

A tranzakciós adó kérdése is napirendre került. Drucker jelezte, hogy a koalícióban már született egy megállapodás ezzel kapcsolatban, viszont a Hlas nyitott az ésszerű módosításokra. Majerský véleménye azonban az, hogy a tranzakciós adót teljes mértékben el kellene törölni. A KDH viszont minden olyan javaslatot támogatni fog, amely e teher enyhítésére vagy módosítására irányul, akár a koalíciótól származik is.

Mindketten egyetértettek abban, hogy változásra van szükség a választási rendszerben: meg kell szüntetni az egy választókerületes rendszert. Drucker megerősítette, hogy a Hlas ilyen javaslattal fog előállni a parlamentben. Majerský hozzátette: szerinte a választási reformnak együtt kell járnia a decentralizációval.

Végül Drucker visszautasította azokat a találgatásokat, amelyek szerint feszültség lenne a Hlas párton belül, illetve hogy vezetőváltásra készülnek. Azt is kizárta, hogy személyes ambíciói lennének az elnöki posztra. "A Hlas egységes, Matúš Šutaj Eštok mögött állunk" - szögezte le.

Related posts