Az Egyesült Államok tervei szerint demilitarizált zónát alakítanának ki Ukrajnában.


Keith Kellogg, az amerikai elnöki különmegbízott, nemrégiben interjút adott a Fox Newsnak, ahol részletesen ismertette egy új kezdeményezését. A terveik között szerepel egy 30 kilométer széles demilitarizált zóna létrehozása, amelynek célja az ukrajnai tűzszünet hatékony betartatása lenne. Kellogg hangsúlyozta, hogy ez a lépés elengedhetetlen a stabilitás megteremtéséhez és a konfliktus deeszkalációjához. Emellett kifejtette, hogy a nemzetközi közösség szerepe kulcsfontosságú a folyamatban, és az együttműködés elengedhetetlen a tartós béke eléréséhez.

Szóba került az interjúban, hogy Washington többször is felvetette a közvetítés felfüggesztését, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre. Kellogg ezzel kapcsolatban arról beszélt, ez valójában Oroszországnak fájna, mivel szerinte ők sem állnak nyerésre.

"Mindkét oldalon több mint egymillió ember vesztette életét vagy szenvedett sérüléseket" – hangsúlyozta, kiemelve, hogy az ő szemszögéből egy igazi győzelem nem így fest. Hozzátette, hogy a béketeremtés Oroszország számára is lehetőséget kínál a visszalépésre, hiszen egy megállapodás során egyik fél sem kapja meg teljes mértékben, amit kíván. Az oroszok által megszállt területek átadásáról is beszélt, véleménye szerint ez nem jelent problémát, mivel a jövőben a helyzet bármikor változhat.

A különmegbízott kifejtette a megállapodás megkötésének tervezett menetrendjét, először egy 30 napos tűzszünetet szeretnének létrezhozni, amelyet úgy tartatnának be, hogy a harcoló felek 15-15 kilométert hátrálnának az arcvonaltól.

Ezen a távolságon világosan nyomon követhetők a lehetséges tűzszüneti megsértések, és ilyen körülmények között a felek valószínűleg érdekeltek lennének a tűzszünet hosszabbításában - magyarázta. Kellogg hangsúlyozta, hogy aki katona, az pontosan tudja, mennyire nehéz egy konfliktust újraéleszteni egy ilyen időszak után. Emellett arról is szólt, hogy a megállapodás felügyeletét a Dnyeper-folyótól nyugatra állomásozó, túlnyomórészt európai erők vállalhatják, ám Dmitrij Peszkov szerint Moszkva még nem kapott hivatalos javaslatot erről.

Related posts