David Attenborough szavaival élve: "Ha megóvjuk az óceánjainkat, ezzel megóvjuk a Földünket is. Nem hiszem, hogy ennél lényegesebb dolog létezne."


Az óceánnal, annak ember általi kifosztásával és a gyógyulás lehetőségével foglalkozik David Attenborough legújabb dokumentumfilmje, ami a világhírű természetbúvár 99. születésnapján, május 8-án kerül világszerte a mozikba.

A legújabb dokumentumfilm, amelyben Sir David Attenborough kalauzol minket, az óceánjaink védelmét és állapotát vizsgálja, különös figyelmet fordítva az ipari halászat, különösen a fenékvonóhálós módszer által okozott súlyos károkra. A mélytengeri halászhajók hatalmas hálóikkal olyan mértékben zavarják meg a tengerfenék üledékeit, hogy a károsodás mértéke már a világűrből is észlelhetővé válik. Az ipari halászat következményeként a nagy ragadozó halak kétharmadát már eltüntettük a tengerekből. Az Antarktiszon a vontatóhálós halászhajók képesek egy teljes ökoszisztéma alapjait megsemmisíteni. Az olyan ősi állatok, mint a cápák és a teknősök, amelyek már a dinoszauruszok kihalását is túlélték, most szembesülnek azzal a fenyegetéssel, hogy a tengeri élővilágért és a part menti halászközösségek megélhetéséért vívott harcban a világ számos pontján több százezer ipari halászhajó mérkőzik egymással - figyelmeztet Sir David Attenborough, a film narrátora.

A film legmeghatározóbb pillanatai között lenyűgöző, világelső felvételek tárulnak elénk a fenékhálós halászhajók működéséről. Különösen figyelemre méltó egy kagylóhalászó hajó, amely a Brit-szigetek déli partjainál tevékenykedik, illetve egy másik, Törökország vizein. A szén-dioxidot megkötő üledékfelhők örvénylenek a víz alatt, miközben a halak és egyéb tengeri élőlények kétségbeesetten próbálnak menekülni a viharzó gerendák elől, amelyek mindent letarolnak a tengerfenéken, elpusztítva minden élőlényt, ami az útjukba kerül.

David Attenborough szavai éles kritikai éllel bírnak: „Az esőerdők kiirtása felháborító, de nap mint nap ugyanezt tesszük az óceán mélyén. Nem gondolja, hogy ennek törvénytelennek kellene lennie?” A természetvédelem ikonikus alakját korábban éri kritika amiatt, hogy nem hangsúlyozza eléggé az éghajlati válság súlyosságát. Válaszában Attenborough arra mutatott rá, hogy az emberek gyakran elfordulnak, ha túl sok figyelmeztetést kapnak a természet rombolásáról. Ő nem kampányolni szeretne, hanem megragadó, igaz történeteket mesélni a vadvilágról. Keith Scholey, a film rendezője, úgy véli, hogy Attenborough mesélői képessége hozzájárult ahhoz, hogy az emberek jobban megértsék a természet rejtelmeit: „A legnagyobb erénye, hogy mindenki megbízik benne. Amikor végre nyíltan beszél, hatalmas hatással bír.” A nyolc évvel ezelőtt bemutatott Kék Bolygó II. című filmjével Attenborough forradalmasította azt a nézőpontot, ahogyan az emberek az óceánok műanyag-szennyezésére tekintenek.

A film lenyűgöző és inspiráló történeteket tár elénk az óceán helyreállításáról olyan területeken, ahol betiltották a pusztító halászatot, mint például a skóciai Arran-sziget partvidéke és a hawaii Papahānaumokuākea tengeri nemzeti park. Az óceán képes gyorsabban regenerálódni, mint azt valaha is gondoltuk – az élet képes visszatérni. Amikor kisfiúként először néztem a tengerre, hatalmas, vadregényes birodalomnak képzeltem, amelyet az emberiségnek meg kell hódítania. Most, hogy életem végéhez közeledem, világossá vált, hogy az igazság éppen ellenkező. Megértem, hogy a Föld legfontosabb helyszíne nem a szárazföld, hanem a tenger. Választás előtt állunk: nem engedhetjük meg, hogy az emberiség kiürítse az óceán életét. Ez a film, amely két évig készült, azt üzeni a nézőknek, hogy a Föld több mint 70%-át borító tengerekre kellene összpontosítanunk. Ha megóvjuk az óceánt, ezzel megóvjuk a világunkat is. Életem során a világ csodáit filmeztem, és biztos vagyok benne, hogy ennél fontosabb küldetés nem létezik.

A dokumentumfilm célja, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy az ENSZ júniusi nizzai óceánkonferenciáján értékes és átgondolt döntések születhessenek a tengerek védelme érdekében. A tagállamok elméletben már egyetértettek abban, hogy 2030-ra a világ óceánjainak 30%-át meg kell óvni a romboló halászati gyakorlatoktól, hogy megakadályozzák a biológiai sokféleség további csökkenését.

Kívánom, hogy ez a nap tele legyen örömmel és meglepetésekkel! Boldog születésnapot kívánok, és remélem, hogy az elkövetkező év minden pillanata csodás élményekkel gazdagít majd!

A születésnap alkalmából a The Guardian 99 híres személyiséget szólított meg, hogy osszák meg gondolataikat az ünnepeltről. Az ő válaszaik közül válogattunk.

Barack Obama szavaival élve: David filmjeit szemlélve ráébredek, hogy ökoszisztémáink mélyen összefonódnak. Ha csupán egy ország lép előre, míg a másik tétlen marad, a kihívások továbbra is megoldatlanok maradnak.

Billie Eilish: David Attenborough lenyűgöző tudása és mély szeretete bolygónk iránt, valamint az állatok világáról szerzett tapasztalatai újraélesztik bennünk a gyermeki kíváncsiságot. Ő valóban a természet élő kincstára.

Jane Goodall: Ő az, aki páratlan mértékben hozzájárult ahhoz, hogy az emberek felfedezzék a természet csodáit. Folyamatosan újabb és újabb lépéseket tett a környezet védelme és az ökoszisztémák megóvása érdekében, amelyek elengedhetetlenek az élet fenntartásához a Földön.

Morgan Freeman: "Hosszú órákat töltöttem el a történetmesélés varázsában, miközben újra és újra felfedeztem közös világunk lenyűgöző szépségét és törékeny egyensúlyát. David Attenborough számomra az egyik legnagyobb narrátor, aki inspiráló és felejthetetlen módon életre kelti a bolygónk csodáit."

Margaret Atwood: Edinborough szívében éltem, amikor David Attenborough első sorozata debütált. Azokban az estéken a város utcái teljesen elcsendesedtek; mindenki otthon gyűlt össze, hogy elmerüljön a természet csodáiban. A sorozat olyan új perspektívát kínált a világra, mint addig soha, lenyűgöző képekkel és megragadó történetekkel tágította a látókörünket.

Mia Mottley szavaival felrázta a világ lelkiismeretét, és új reménysugarakat gyújtott a jövő generációiban. Beszédei arra ösztönöztek minket, hogy csodálattal és felelősséggel tekintsünk természeti örökségünkre, és tudatosítsuk a védelmének sürgető szükségességét.

Dave Reay: Az életem minden egyes pillanatát megváltoztatta. Ráébresztett arra, hogy a Földön élni csodás, lenyűgöző és néha kegyetlen; hogy minden egyes fajnak megvan a maga szerepe, és ha a természetet bántjuk, azzal saját magunkat is sebezhetővé tesszük.

António Guterres egy fontos üzenetet fogalmazott meg, amikor azt mondta: „Ha külön-külön elég erősek vagyunk ahhoz, hogy megingassuk a bolygónk egyensúlyát, akkor együtt képesek vagyunk arra is, hogy megmentsük azt.” E szavak arra figyelmeztetnek minket, hogy közösen kell fellépnünk, és határozottan jelezni a vezetőknek: ideje cselekedni. Most van itt az idő, hogy mind az emberek, mind a természet védelmében lépéseket tegyünk.

Roger Hallam: Felfedte előttünk a világ szépségét, amit szavakkal nem lehet teljesen kifejezni. Ezen kívül arra is tanított, hogy a szavak önállóan nem képesek megóvni mindazt, ami még megmenthető.

A világpremier izgalmas eseményére május 6-án Londonban kerül sor, ahol a legendás David Attenborough is jelen lesz. A filmet követően a nézők a National Geographic csatornán, valamint a Disney+ és Hulu platformjain is élvezhetik. Jelenleg azonban még nem állnak rendelkezésre hivatalos részletek a magyarországi bemutatóról vagy a streaming elérhetőségekről.

Related posts