Cukorbetegen is egészségesen élni: Lábápolás és a szerveink védelme - WEBBeteg A cukorbetegség nemcsak a vércukorszintünkre, hanem egészségünkre is jelentős hatással van. Fontos, hogy figyelmet fordítsunk a lábainkra, hiszen a diabétesszel élők esetében
A cukorbetegséggel élőknek különös figyelmet kell szentelniük lábuk, szemeik, fogaik és veséjük védelmére, mivel ezek az egészségük szempontjából kiemelkedően fontos területek. Íme néhány hasznos tanács, amelyek segíthetnek ezeknek a területeknek a megfelelő ápolásában:
A diabétesz következtében a fájdalomérzékelés csökken, és a vérkeringés is romlik, ami azt jelenti, hogy egy apró seb vagy karcolás, amelyet az érintett személy talán észre sem vesz, könnyen elfertőződhet. Ha ez megtörténik, a helyzet gyorsan súlyosbodhat, és kórházi kezelésre lehet szükség, sőt, akár komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethet. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a diabétesszel élők fokozott figyelmet fordítsanak a bőrük állapotára és a kisebb sérülések kezelésére.
A cukorbetegek körében a látási problémák sokkal gyakoribbak, mint a lakosság többi részénél. Azonban van néhány lépés, amellyel megelőzhetjük vagy késleltethetjük a szemproblémák megjelenését:
A diabétesszel összefüggésben leggyakrabban kialakuló szembetegségek: a szürke hályog, a glaucoma (zöld hályog) és a retinopátia (szemideghártya-károsodás). Mivel a tünetek a betegség korai szakaszában igen enyhék, ajánlatos évente szemészeti ellenőrzésre járni, ha cukorbetegséget diagnosztizáltak Önnél. A vizsgálat a következőkből áll:
Cukorbetegek számára kulcsfontosságú az éves szemészeti vizsgálat elvégzése, hiszen ezzel megelőzhetők a lehetséges szövődmények. Ha azonban már észlelhetőek elváltozások, a szemész szakorvos egyéni mérlegelés alapján korábban is visszahívhatja pácienseket a szükséges kezelésre és kontrollra. Ne habozzon, ha bármilyen panaszt tapasztal – ilyenkor is fontos, hogy minél előbb felkeresse szemész orvosát!
A vesék elengedhetetlen szerepet játszanak a szervezet működésében, és sajnos azok közé a létfontosságú szervek közé tartoznak, amelyeket a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt diabétesz jelentősen károsíthat. A magas vércukorszint negatívan befolyásolja a vesék működését, és ezt tovább súlyosbíthatja a dohányzás, a túlsúly, a megemelkedett húgysavszint, valamint a magas vérnyomás. Amennyiben szigorúan követi a diabétesz kezelésére vonatkozó irányelveket – például az étrend, a rendszeres testmozgás és a gyógyszerek pontos betartása – képes lehet kontrollálni a vércukorszintjét és ezzel megelőzni a vesekárosodás kialakulását. Rendszeres laborvizsgálatok keretében kezelőorvosa figyelemmel kíséri a vizelet albumin (fehérje) szintjét, mely lehetőséget ad arra, hogy a vesebetegségek akár már a legkorábbi szakaszban felismerésre kerüljenek.
Több kutatás is rámutatott arra, hogy a cukorbetegséggel élők körében a szájüregi betegségek előfordulásának valószínűsége magasabb, mint a lakosság többi részénél. Ezek közé a problémák közé tartozik az ínygyulladás (gingivitis) és a fogakat körülvevő szövetek gyulladása (periodontitis). Annak érdekében, hogy megőrizzük szájunk egészségét, ajánlott félévente felkeresni a fogorvost, hogy ellenőrizze és szükség esetén kezelje fogainkat.
Ne hagyja figyelmen kívül a reggeli és esti fogmosás fontosságát, és ügyeljen arra, hogy feljegyezze, ha bármilyen vérzést vagy gyulladást észlel a szájában. Amennyiben ilyen tünetek jelentkeznek, keresse fel fogorvosát, és mindenképpen tájékoztassa arról, hogy cukorbetegséggel küzd. Az egészséges szájhigiénia kulcsfontosságú, különösen ilyen állapot mellett!
Elsősorban a zsírmáj problémájára érdemes figyelni, ami különösen gyakori a 2-es típusú cukorbetegeknél, főleg túlsúlyos egyének esetén. A máj képes sokáig elviselni a túlzott szénhidrát- és glükózbevitelt, de ez a folyamat a tárolt zsírsejtek számának növekedésével jár együtt. Idővel ez a fokozódó zsírlerakódás a máj működésének romlásához, sőt, akár májzsugorhoz is vezethet.
A cukorbetegség és a szív- és érrendszeri megbetegedések között szoros kapcsolat figyelhető meg. A cukorbetegség gyakran együtt jár olyan problémákkal, mint a túlsúly, a megemelkedett vérzsírszint és a magas vérnyomás. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak a kis (koszorú)erek és a nagyobb erek károsodásához, valamint növelik a szívelégtelenség kockázatát.
Az infarktus kockázata fokozódik, ha a szénhidrátháztartás nem megfelelően működik, ezért fontos, hogy mindig figyelemmel kísérjük ezt az aspektust.
Elsősorban 1-es típusú diabetesz esetén, de természetesen főleg a többi rizikótényező miatt 2-es típusú cukorbetegekben is jelentkezhet hamarabb csontritkulás. 2-es típusú cukorbetegek esetén sok esetben a társuló túlsúly okoz további csontkárosodásokat, érintve a csontokkal szoros kapcsolatban lévő ízületi betegségek kialakulásának kockázatát. Ezek együttesen rontják a mozgást, akár a mindennapi életet befolyásolva.
A kezeletlen vagy nem megfelelően beállított szénhidrátháztartás veszélyt jelent az idegekre is. Tulajdonképpen bármely ideg károsodhat, így motoros (ami szerv, szövetek, pl. izom mozgásában, belső szerveink működésében, pl. emésztőrendszer perisztaltikájában) és szenzoros, vagyis az érző idegi működésben is okozhat kiesést, ez pedig másodlagosan az adott szerv érintettségéhez is vezethet.
A cukorbetegek bőrének állapota gyakran jellemzően száraz, vékony és sérülékeny. A keringési zavarok és a beidegzés problémái miatt apró sebek alakulhatnak ki, amelyek a nem kielégítő sebgyógyulás és a magas vércukorszint következtében nehezen kezelhető fertőzésekhez vezethetnek. Ezek a fertőzések akár komoly, mély fekélyek kialakulásához is hozzájárulhatnak.
A cukorbetegség tekintetében a legjelentősebb hormon az inzulin. Ahhoz, hogy a sejtek a vérből fel tudják venni a glükózt, inzulinra van szükség, mely hormont a hasnyálmirigy termeli.
1-es típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei károsodnak és elpusztulnak, ami miatt elengedhetetlenné válik az inzulin külső forrásból történő pótlása.
A 2-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta-sejtjei nem pusztulnak el, azonban a célsejtek inzulin iránti érzékenysége jelentősen csökken. Ennek következtében a szervezet inzulin termelése is csökkent szintre kerül. A folyamat először inzulinrezisztencia kialakulásával kezdődik, ami azt jelenti, hogy a sejtek már nem reagálnak megfelelően az inzulin jelenlétére. A hasnyálmirigy ezt a problémát próbálja orvosolni az inzulintermelés fokozásával, de ez a túlterhelés végül a béta-sejtek kimerüléséhez vezet, és zavar lép fel a működésükben, így megjelenik a 2-es típusú cukorbetegség.
A hasnyálmirigy daganatos megbetegedésének valószínűsége fokozódik a cukorbetegség, különösen a 2-es típusú diabétesz esetén.
Ahogy azt tapasztalhattuk, a rendezetlen anyagcsere-állapot komoly szövődményekhez vezethet. Ezért elengedhetetlen a cukorbetegség megfelelő kezelése. Fontos, hogy a kezelőorvos által javasolt gyógyszeres terápiát, diétát és testmozgást pontosan kövessük. Emellett a rendszeres kontrollvizsgálatokra való eljárás is kiemelkedően fontos, és bármilyen panasz esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. A figyelmes hozzáállás segíthet megelőzni a súlyos következményeket.