Új jászkun főkapitány lépett hivatalába, aki a beiktatás során különleges ígéretet tett a közönség előtt. Az eseményről galéria és videó is készült, melyekben a pillanatok varázsa és a jövőbeni tervei is megjelennek.

Jászberényben nagyszabású programsorozattal tisztelegnek a jászok és kunok 1745-ös önmegváltásának évfordulója előtt. E jeles esemény keretében kedden megemlékezést szerveztek a Jászkun Redemptio 280. évfordulója alkalmából, amelynek csúcspontjaként rangos elismeréseket adtak át, továbbá ünnepélyesen beiktatták az új jászkun főkapitányt is.
Az ünneplő közönség zsúfolásig megtöltötte a Jászkun Kerület egykori székházát, amely ma a Jászberényi Járásbíróság dísztermeként funkcionál. Május 6-án, a nemzeti jászkun emléknapon egy jelentős történelmi eseményre emlékeztek, amely 1745-ben játszódott le. Ezen a napon a jászok, kunok és kiskunok össze fogtak, és példa nélküli összefogással, bátorsággal, kitartással és áldozatok vállalásával visszaszerezték jogtalanul elvett kiváltságaikat és szabadságukat. Az önmegváltásról, vagyis a redemptióról szóló diplomát Mária Terézia éppen május 6-án látta el kézjegyével. A Jászkun Redemptio 280. évfordulóján a helyi közösség tiszteletét fejezte ki őseik emléke előtt Jászberényben.
Az ősök hagyatéka ma, a Jászkun Redemptio 280. évfordulóján, különösen értékes tanulságokat hordoz számunkra.
A jászok ősi ereklyéje, a Jászkürt és a történelmi zászlók ünnepélyes behozatala után felcsendült a Himnusz és a Jász Himnusz, majd a Kun Miatyánkot dr. Bartha Júlia etnográfus, keletkutató mondta el. Az ünnepi köszöntők sorát Budai Lóránt polgármester nyitotta, majd Pócs János országgyűlési képviselő, Borbás Zoltán a vármegyei közgyűlés alelnöke és Ván Jenő leköszönő jászkun főkapitány osztotta meg gondolatait a redemptio örökségével kapcsolatban. Az 1745-ös eseményeket Horváth Gergő, a vármegyei levéltár igazgatóhelyettese idézte fel.
A redemptio kivívása, az óriási összegek előteremtésére irányuló küzdelem, mélyen belevésődött a Jászkunság kollektív emlékezetébe. Kele József 1904-es munkájában úgy fogalmazott, hogy ez a folyamat a második honfoglalásnak felel meg, ám nem karddal és vérrel, hanem a kemény munka, a megszorított erőfeszítések, az éhség és a nyomor által formálódott. A redemptio nem csupán a Jászkunság történetének és kulturális örökségének szerves része, hanem egyben ékesszóló bizonyítéka annak, hogy egy közösség sosem feledkezik meg a múltjáról, hagyományairól és örökségéről, valamint nem hajlandó belenyugodni szabadsága elvesztésébe – hangsúlyozta Horváth Gergő. Az időutazás után Csikós Sándor, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas karcagi származású magyar színész, emeritus nagykun kapitány, Tóth Árpád "Fénylő búzaföldek között" című hazafias versét szavalta el.
A jövő nemzedékéért is dolgozik az új jászkun főkapitány
A hagyományok szellemében immár tizenkettedik alkalommal került sor az emlékünnepségre, ahol a Jászkun Kapitányok Tanácsa által alapított Jászkunság Hagyományőrzéséért Díjat adták át. E díjat minden évben azok a kiemelkedő egyének vagy közösségek kapják, akik a Jászkunság kulturális örökségének megőrzésében példamutató munkát végeznek. A 2025-ös év díjazottja Terjéki Tünde, Jászjákóhalma polgármestere lett, akit a Jászkapitányok Tanácsa választott ki. Emellett Bak Anita, a műsorvezető és szerkesztő is elismerésben részesült, köszönhetően értékőrző tevékenységének. A kiskun kapitányok Mester Sándor helytörténészt is kitüntették az érdemeiért a Jászkunság Hagyományőrzéséért Díjjal. A kitüntetettek életútját és hagyományőrző munkájukat Hortiné dr. Bathó Edit, a Jászkun Kapitányok Tanácsának szakmai tanácsadója méltatta. Az ünnepség keretében emellett új jászkun főkapitányt is iktattak be, Kiss Gábor emeritus jászkapitány személyében, aki a legfiatalabb, mindössze 28 éves tisztségviselőként tette le esküjét, majd megköszönte a bizalmat.
Hagyományainkat mély tisztelettel ápolom, megőrzöm közösségünk összetartását, és elkötelezetten dolgozom azon, hogy a jövő generációja büszkén vállalhassa identitását - osztotta meg szívből jövő háláját Kiss Gábor. Az új jászkun főkapitány a ceremónia végén a Jász Múzeumban őrzött kultikus birkafejes edényből emelte a poharát, köszöntve a jászok, a kunok és minden magyar egészségét.