Az új Hófehérke bemutatója előtt a Disney máris komoly baklövést ejtett, és azóta sem tudta elnyerni a közönség bizalmát.


Már jóval a premierje előtt komoly viták kereszttüzébe került a klasszikus mesefilm új élőszereplős feldolgozása, és a bemutatót követően sem maradt el a kritikusok és a közönség éles bírálata. De mi állhat a háttérben, hogy egy tündérmese ekkora indulatokat vált ki? Talán meglepő, de a válaszok között ott lapulhat Donald Trump politikai öröksége, sőt, még az izraeli-palesztin konfliktus is befolyásolhatja a film fogadtatását. Hogyan kapcsolódhatnak ezek a komplex társadalmi és politikai kérdések egy ártatlan családi mozihoz? A válaszok keresése izgalmas utazásra hív mindenkit, aki szeretné megérteni a modern filmkultúra mélyebb összefüggéseit.

A Disney idei nagy dobásának indult az 1937-es rajzfilmklasszikus élőszereplős újragondolása, azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy a Hófehérke az év bukása lesz a stúdió számára. A 250 millió dolláros költségvetésből készült produkció a nyitóhétvégéjén 44 millió dolláros bevételt hozott - eddig ez a legrosszabb debütálás a Disney élőszereplős remake-jeinek sorában.

Egy héttel a bemutatója után pedig a legrosszabb filmek közé csúszott az IMDb-n a maga 1,6-os pontszámával, a jegyzett kritikusok véleményét összegző Rotten Tomatoes oldalán pedig 225 értékelésből 42 százalékon áll, azaz a nem túl hízelgő "rothadt" minősítést érte el.

A The New York Times szerint a Hófehérke legnagyobb hibája a középszerűsége: "sem nem elég jó, hogy csodáljuk, sem nem elég rossz, hogy élvezettel gúnyolódjunk rajta." A The Guardian kritikusa ennél jóval szigorúbb volt, és szimplán egy "MI-keltette migrénhez" hasonlította a Hófehérke vizualitását. "Ezt a filmet olyan emberek csinálták, akiknek dollárjel van a szemük helyén, ám a művészet leghalványabb szikrája sincs meg a lelkükben" - hangzik a brit lap ítészének véleménye.

Az a középszerűség, amit a film magán visel, vagy az a furcsa ellentmondás, hogy egy élőszereplős produkcióban az MI által generált vizuális elemek túlsúlyban vannak, nem indokolja a körülötte kialakult gyűlöletáradatot. A törpék mellett egy egész aranyos CGI állatsereglet is fellelhető Hófehérke társaságában, ami szintén nem volna elegendő ok a negatív kritikákra. A történet alakulása sem több egy klasszikus mese modernizált változatánál, ahol csupán a főszereplők közötti kapcsolat tűnik egyenlőbbnek. Az, hogy a herceg helyett egy vonzó zsivány nyeri el Hófehérke szívét, azt sugallja, hogy a hölgy nem csupán feleségként tér vissza a királyságba, hanem aktív szereplője lesz a hatalom visszaszerzésének is.

Miért vált egy Disney-mese annyira megosztóvá, hogy emberek tömegesen döntöttek a bojkott mellett - gyakran világnézeti meggyőződéseik alapján?

A Disney 2010-ben kezdte el klasszikus animációs filmjeinek élőszereplős feldolgozásait az "Alice Csodaországban" című alkotással, amelyet a "Hamupipőke" (2015), "A dzsungel könyve" (2016) és "A szépség és a szörnyeteg" (2017) követett. Azonban a 2020-as "Mulan" már rávilágított arra, hogy egy látszólag ártatlan mese is mély politikai tartalmakat hordozhat, különösen, ha nem csupán önálló filmként, hanem a mai társadalmi kontextusba helyezve vizsgáljuk.

Kezdetben még whitewashinggal vádolták a Disneyt, amikor arról röppentek fel hírek, hogy egy fehér színésznő (Jennifer Lawrence) alakítaná Mulant. Ezt elkerülendő - és a kínai piac meghódítása céljából - kiválasztottak egy kínai származású, ám amerikai állampolgársággal rendelkező színésznőt. Liu Yifei azonban bizonyos szempontból nem volt eléggé Amerika-kompatibilis: közösségi médiás platformján megosztotta a Kínai Kommunista Párt napilapjának cikkét, amely a demokráciáért tüntető hongkongiakkal szemben az őket leverő rendőrséget biztosította támogatásáról, aminek hatására sokan a Mulan bojkottjára szólították fel a mozinézőket az amerikai közösségi médiában.

A 2023-as A kis hableány feldolgozása heves vitákat váltott ki, miután az afroamerikai színésznő, Halle Bailey kapta Ariel szerepét. A film körüli kritikák emlékeztetnek a 2021-es Hófehérke projekt körüli zűrzavarra is, amely szintén hasonló támadások kereszttüzébe került, miután Rachel Zegler lett a címszereplő. Zegler büszke latina, félig kolumbiai származású, ami újabb elemet hozott a kultúrák közötti feszültségekhez. Míg A kis hableánynál még voltak érvek, hogy a forrásmű nem zárja ki a színes bőrű sellő lehetőségét, a Hófehérke esetében ez a megközelítés már nehezen megállja a helyét. Az új verzióban, hogy elkerüljék a név és a szereplő származása közötti ellentmondást, a főszereplő nevét már nem a bőrszíne, hanem a téli születése indokolja...

A törpék ábrázolása rendkívül érzékeny témának bizonyult. A film kezdeti koncepciója szerint valódi kisnövésű színészekkel tervezték a szereplőgárdát, de amikor ez a hír napvilágot látott, váratlan kritikák érkeztek. Peter Dinklage, a Trónok harca ismert alakja, aki maga is törpeséggel él, 2022-ben kifejezte felháborodását amiatt, hogy a Disney büszkén választott egy latin-amerikai színésznőt Hófehérke szerepére, miközben „még mindig ugyanazt a Hófehérke és a hét törpe történetet mesélik el.” Dinklage arra figyelmeztetett, hogy „lépjetek egyet hátra, és gondoljátok át, mit is csináltok. Ez számomra teljesen érthetetlen. Egyik oldalról haladó szelleműek vagytok a főszereplő kiválasztásával, de közben még mindig azt az elavult mesét mesélitek el, amelyben a hét törpe egy barlangban él?”

A Disney válaszul bejelentette, hogy újragondolják a hét karaktert, és konzultálnak a törpeséggel élő közösséggel, hogy "elkerüljék az eredeti animációs film sztereotípiáinak megerősítését". Végül azonban nem a szerepeket alakították át, hanem CGI-animációval helyettesítették az élő színészeket, a karakterekre pedig a jövőben "mágikus lényekként" hivatkoznak - a nevük megmaradt, ahogy termetük is. Ez a megoldás azonban nem aratott osztatlan sikert; sokan a stúdiót kritizálták, mert a döntésükkel a kisnövésű színészeket megfosztották egy ritka lehetőségtől, hogy valósághűen képviselhessék magukat a filmvásznon.

A vitatott szereplőválogatás mellett a történet módosítása is kulcsfontosságú kérdés volt. Erin Cressida Wilson forgatókönyvíró kifejtette, hogy az 1937-es klasszikust finoman átdolgozták a modern közönség igényei szerint, hogy "kiemeljék Hófehérke fejlődését, amely során megtanulja kifejezni magát, és felfedezi életének célját". A film rendezője, Marc Webb a frissítések kapcsán hangsúlyozta: "úgy vélem, hogy minden értékes történet idővel átalakul, és tükörképként tükrözi azt a világot, amelyben élünk".

Rachel Zegler a Vanity Fairnek 2022-ben úgy nyilatkozott, viccelődhetnek azzal az emberek, hogy ez lesz a PC Hófehérke, de szerinte szükség volt már erre. "Ez egy 85 éves rajzfilm, és a mi verziónk egy friss történet lesz egy fiatal nőről, akinek van célja azon túl is, hogy a hercegét várja" - utalt az eredeti film betétdalára. Az új verzióból már kimaradt a Someday My Prince Will Come (Egyszer majd eljön a hercegem) című dal, amely generációk lánygyermekeinek fejében ültethette el azt a gondolatot, hogy életük csak egy férfi érkezésével válhat teljessé.

Zegler értelmezése szerint az eredeti Hófehérke története elsősorban a szerelemre helyezte a hangsúlyt, míg az új verzióban a megmentésre váró hercegnő klasszikus motívuma háttérbe szorul. Itt a jóságos, de határozott Hófehérke áll a középpontban, aki elhatározza, hogy felszabadítja az elnyomott közösséget az érzéketlen, népérdekeiket figyelmen kívül hagyó uralkodótól. Ezt követően ő maga veszi át a trónt, és igazságosan kívánja gyakorolni a hatalmat. Ezzel a lépéssel azonban a Disney elhagyta Hófehérke történetének egyik alapvető elemét, a mesés romantika báját, ami sokak számára a tündérmesék esszenciáját jelenti.

Rachel Zegler a származását firtató kritikákat nem tudta kivédeni, de azt megelőzhette volna, hogy az alapanyaggal szembeni tiszteletlenséggel vádolják meg, ha kicsit körültekintőbben nyilatkozik. Az eredeti Disney-klasszikus rajongói ugyanis kiakadtak azon, ahogy a főszerepre választott színésznő ósdiként írja le a történetet, sztalkernek minősíti a herceget, és a girl boss Hófehérke narratíváját sulykolja.

A Disney különleges megközelítést alkalmazott a filmjének előzetes promóciós kampányában. Az első trailer meglehetősen későn debütált, és az újságírók számára minimális lehetőséget biztosítottak arra, hogy a film főszereplőivel interjút készítsenek. Ráadásul, a kritikusok számára is szokatlan módon nem tartottak előzetes vetítéseket a premier előtt, ami szintén eltér a megszokott gyakorlattól.

A kegyelemdöfést – más néven a mérgezett almát – a film főszereplői szolgáltatták Hófehérkének, ahogyan a közösségi média viharos tengerén, mint egy elszabadult hajóágyú, magukra haragították az emberek széles táborát politikai nézeteik hangos hirdetésével.

Gal Gadot, aki a Gonosz Királynőt alakítja, izraeli származású színésznő, aki korábban az Izraeli Védelmi Erők tagja volt. Nemrégiben nyilvánosan kifejezte támogatását hazája iránt a New York-i Rágalmazásellenes Liga (Anti-Defamation League) csúcstalálkozóján elmondott beszédében. Véleménye az Izrael és Hamász közötti konfliktusról azonban ellenállást váltott ki, mivel a palesztin ügyet támogató csoportok bojkottot hirdettek a filmje ellen.

Rachel Zegler ezzel ellentétben a közösségi platformokon kifejezte támogatását Palesztina iránt, miközben a Hófehérke filmjének népszerűsítésén dolgozott. Ezen kívül egy Instagram-bejegyzésben éles kritikát fogalmazott meg Donald Trump hívei ellen.

Augusztusban, amikor Zegler közzétette az első hivatalos Hófehérke-előzetest az X platformon, kifejezte háláját rajongóinak a folyamatos támogatásukért. Ezt követően egy kapcsolódó posztban hangsúlyozta: "ne feledjétek: szabad Palesztinát!"

A poszt 8,8 millió megtekintést generált, ami arra késztette a Disney vezetőségét, hogy azonnal felvegye a kapcsolatot Zegler csapatával. A Variety értesülései szerint a film producere, Marc Platt New Yorkba utazott, hogy közvetlenül találkozzon a színésznővel és megbeszélje a részleteket.

Gal Gadot a posztja után állítólag egyre több halálos fenyegetést kapott, ami arra késztette a Disneyt, hogy fokozza az ő és családja védelmét. Egy bennfentes a Varietynek elmondta Zegler közösségi médiás aktivitásáról: "Nem volt tisztában azzal, hogy a cselekedeteinek milyen súlyos következményei lehetnek a filmre, Galra és másokra nézve."

Három hónappal később, az elnökválasztás eredményei után Zegler egy 24 óra elteltével eltűnő történetet tett közzé eltűnő Instagramon, amelyben az állt: "B*szódj meg, Donald Trump" és "Trump támogatóinak soha ne legyen békéjük". A Variety szerint a producer ismét félrehívta Zeglert, és elmagyarázta neki, hogy ezzel az üzenettel az amerikai közönség egy jelentős részének sugallja azt, hogy ez a Disney-film nem nekik készült.

Hosszas eszmecsere után Zegler végül beleegyezett, hogy a Disney által megbízott közösségimédia-szakértő figyelemmel kíséri minden egyes posztját a film premierjéig. Azonban ekkorra már úgy tűnt, hogy a dolog késlekedett - a megosztó vélemények miatt a Hófehérke film a lehetséges nézők széles tömegét taszította el: mindez üres mozitermeket és a vártnál jóval alacsonyabb bevételeket hozott magával.

A Disney 2025-ös Hófehérkéje így olyan varázstükör lett, amely a mai világ legmegosztóbb témáit tükrözi vissza, és azt látjuk benne, ahogy az identitás- és világpolitika tényezővé válik még egy mese befogadásánál is.

Related posts