Apelso Capital: Az amerikai gazdaságpolitika jelenlegi helyzete meglehetősen ingatag alapokra épül.

A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk során havonta megkérdezzük a hazai alapkezelőket arról, hogy miként alakítanának ki egy közepes kockázatú, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Most az Apelso Capital Alapkezelő gondolatait osztjuk meg Önökkel:
Kár lenne kétségbe vonni, hogy az utóbbi hetek eseményei alapján a helyzet továbbra is egyre bonyolultabbá vált. Az április elején történt vám-bejelentések mértéke még a legborongósabb előrejelzéseket is felülmúlta, és azóta a számok szinte napról napra átalakulnak. Emellett a bejelentéseket övező kommunikáció is meglehetősen gyenge lábakon állt (különös képletek, pingvinek és hasonló furcsaságok), ami joggal táplálja azokat a nézeteket, hogy a gazdaságpolitika szakmai alapjai nem éppen stabilak. Persze akadnak olyanok is, akik még mindig a nagyszabású mestertervet keresik a történések mögött, de nem titkolom, hogy én nem tartozom közéjük.
Különösen azért, mert a gazdasági bizalom elmúlt hetekben történő lerombolása kapcsán nem találkoztam még olyan érvrendszerrel, amely számomra érthetővé tudná tenni a trumpi lépések szükségszerűségét. Lehet (teljesen jogos!) cél az amerikai-kínai viszonyrendszer újragondolása vagy a kétségtelenül zajló geopolitikai játszmában történő ügyes helyezkedés, de ezekre a kihívásokra nem a vámok (és pláne nem az ily' módon kivetett vámok) jelentik a megoldást. És akkor még nem is beszéltünk a FED-elnökével kapcsolatos támadásról vagy a számos egyéb olyan lépésről, amelyek az amerikai közigazgatási- és tágabban értelmezett intézményrendszert érintik.
A vámok csupán egy része annak a széles spektrumú intézkedésnek, ami aggasztja az olyanokat, mint én, akik hajlamosak a túlzott aggodalomra.
Az "eredmények" elég látványosak: a kötvénypiac hektikus reakciója és a dollár jelentős gyengülése egyértelműen tükrözik, hogy a gazdasági életben oly' fontos bizalom sérült. Sérült a belső fogyasztók bizalma, sérült a beruházások szempontjából kritikus üzleti/vállalatvezetői bizalom, sérült a külföldi befektetők dollár-eszközökbe vetett hite.
Figyelemre méltó kísérletnek vagyunk tanúi, hiszen továbbra is reális lehetőség, hogy a piacok reakciója rövid távon érezhető hatást gyakorol. Valószínű, hogy a politikai vezetés némiképp mérsékelni fogja kommunikációjának éles hangvételét. Ugyanakkor nem hiszem, hogy egy esetleges irányváltás után könnyedén elfelejthetjük a történteket: a kalapáccsal szétzúzott bizalom nem biztos, hogy pusztán néhány sebtapasszal helyreállítható.
Az amerikai gazdaságra vonatkozó valamennyi ún. soft adat meglehetősen rosszul fest, az ugyan számos egyszeri hatással torzított (pl. megugrott aranyimport), de azért még így is beszédes valós idejű mutatók alapján pedig az USA GDP-növekedése gyakorlatilag megtorpant az első negyedév végére. Mindezek ellenére lehet, hogy a legrosszabb szcenáriót elkerüli majd a piac, de az elmúlt hetek eseményeit már bonyolultabb lesz meg nem történné tenni. Persze ebben az esetben "csak" egy átlagos gazdasági lassulás szcenáriójával kellene megbirkóznunk, nem pedig egy feltörekvő piacra emlékeztető bizalmi válsággal. A legtöbben ezzel az elmúlt hetek történései után már lehet, hogy boldogan egyeznének ki, nem igaz?
Modell portfóliónkban folyamatosan növeljük az alternatív befektetések arányát, miközben csökkentjük a nemzetközi kötvény- és részvénykitettségeinket. E lépéseink fő célja a dollárkitettség mérséklése.
2025 áprilisától a portfólióajánló sorozatunkban új dimenziót nyitunk: a modellportfóliók devizakitettségét is figyelemmel kísérjük. Az Apelso Capital Alapkezelő modellportfóliója kapcsán az alábbiakban bemutatjuk a devizák szerinti aktuális kitettségeket:
Az eszközallokáció kizárólag tájékoztató célt szolgál.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő jogi információk részletesen tájékoztatják a témáról.