A Yellowstone Nemzeti Park varázslatos tájain, a turisták megdöbbentő szemtanúi lehettek egy különös eseménynek, amikor egy bölény az út végén találta magát. A park vadregényes szépségei között, ahol a természet törvényei uralkodnak, a hatalmas állat sors


A Yellowstone Nemzeti Park lenyűgöző szépségekkel büszkélkedik, de nem mentes a veszélyektől sem. Éppen ezért fontos, hogy a látogatók komolyan vegyék a szabályokat. Azonban ne feledjük, hogy az ott élő állatok nem ismerik ezeket az irányelveket.

A híres nemzeti parkban a hőforrások a legnagyobb természeti kockázatot jelentik. Az alapítás óta eltelt időszakban legalább 22 ember vesztette életét e veszélyforrások miatt – míg medvetámadás következtében 8, addig bölénytámadás során 2 áldozatot szedett a természet. A forró vizes tavak és gejzírek csak a kijelölt ösvényeken közelíthetők meg, és szigorúan tilos eltérni ezektől az útvonalaktól. Sajnos, nem minden látogató tartja tiszteletben ezeket a szabályokat…

Legutóbb 2016-ban egy 23 éves fiatalember, Colin Scott, kockázatos kalandra indult, hogy ellenőrizze egy tavacska vízhőmérsékletét, mely az úttól távolabb helyezkedett el. Tragikus módon, a felfedezés közben belecsúszott a vízbe, és a mentésére nem volt lehetőség. Az a víz, amely akár 93 Celsius-fokot is elérhetett, ráadásul savas összetevőkkel is bírt, szörnyű gyorsasággal tette semmivé a testét, csupán a tárcája és papucsa maradt hátra.

Nem csak az emberekre jelent azonban veszélyt az USA első nemzeti parkja. 2025. június 21-én a park egyik ikonikus forró vizes területén, a Grand Prismatic Spring-ben ("nagy szivárványszínű forrás") egy bölény szó szerint halálra főtt a turisták szeme láttára (vigyázat, megrázó képek!). A bölény először csak lassan sétált a forrás közelében a sekély vízben, azonban a 89 Celsius-fokos víz megijeszthette, megpróbált ugyan kiugrani, de végzetes botlás lett a vége: mélyebb vízbe lépett és onnan már nem tudott kimenekülni. A pusztulását a forró víz okozta, amely nem volt savas.

A források peremén gyakran egészen vékonyka ásványi réteg található, amelyen felülről nem látszik, hogy milyen vastagságú. Az 1-2 centis réteg pont úgy néz ki, mint a 30 centis - ám még ez utóbbi is porózus, így bármikor beszakadhat, főleg egy nagy testű állat alatt.

Ezek az ásványok a forró víz felszínéről keletkeznek, és a rétegek összetétele a vízben oldott anyagok típusától függ. Közös jellemzőjük, hogy rendkívül veszélyesek, ezért elengedhetetlen, hogy ne hagyjuk el a kijelölt ösvényeket. 2024-ben egy nő az Old Faithful gejzír közelében tapasztalta meg ezt a veszélyt, amikor rálépett egy törékeny rétegre, amely alatt beszakadt. A nő súlyos égési sérüléseket szenvedett, de a helyzetet "megúszta".

Bár az állatok ilyen balesetei nem mindennaposak, a bölény esete mégis megmutatja, hogy nem példa nélküli. Néhány évvel ezelőtt egy jávorszarvasborjú akadt egy iszapfortyogó csapdájába, és hiába próbálkozott, végül nem sikerült kiszabadulnia. A természet ezen furcsa színpadán azonban nemcsak ő, hanem számos más állat is ott maradt, hiszen a forró vizes tavak környékén gyakran találkozhatunk állati csontmaradványokkal, amelyek mesélnek a múlt titkairól.

gy jávorszarvas csontjaira véletlenül bukkantak rá kaliforniai kutatók, amikor egyik forrás hidrotermális aktivitását ellenőrizve egy kamerát engedtek a víz alá. Valószínűleg rengeteg olyan eset lehet, amelynek sose találják meg a nyomait, vagy épp nincsenek tanúi mert éjjel vagy télen történik.

A bölény esete segít eloszlatni néhány tévképzetet is. A legtöbben úgy vélik, hogy a Yellowstone összes forrása erősen savas, azonban a park nagy forrásai és tavai semleges kémhatásúak, vagy épp lúgosak. Savas környezetre az iszapfortyogókban, a fumarolákban (vulkáni eredetű gázkifúvások), illetve a hanghatásai miatt sütőserpenyőknek hívott területek. Ez utóbbiakban a nedves-vizes talajból feltörő, bugyborékoló gázoknak olyan hangjuk van, mintha egy serpenyőben sülne valami étel.

A vizek hőmérséklete kétségtelenül a legnagyobb fenyegetést jelenti. Míg az állatok is észlelik ezt a változást, sok esetben túlságosan későn reagálnak, vagy éppen a lábuk alatt omlik össze a talaj. Ezek a balesetek nemcsak az állatvilág számára jelentenek figyelmeztetést, hanem az embereknek is kézzelfogható példát nyújtanak arra, hogy miért fontos a nemzeti parki szabályok szigorú betartása.

Related posts