A Szentivánéji álom varázslatos világát megidézve, a pannonhalmi apátság éjszakai koncertje egy különleges zenei utazásra hívja a látogatókat. Az ősi falak között felcsendülő dallamok és a csillagfényes égbolt együttesen teremtik meg azt az egyedi atmoszf

Idén is a zene, az irodalom, a képzőművészet és a spiritualitás találkozik az egyedi hangulatú művészeti fesztiválon, az Arcus Temporumon. A Pannonhalmi Főapátság immár 21. alkalommal rendezi meg a háromnapos eseményt 2025. augusztus 22-24. között. A fesztivál programjaiban a monostor éves témájára összpontosít: az idei hívószó a Kert.
A fesztivál zenei művészeti vezetőjeként tér vissza Pannonhalmára a zongoraművész házaspár: Simon Izabella és Várjon Dénes. A két előadóművész a hely szelleméből és az évad tematikájából ihletet merítve állította össze a zenei programot. A fesztivál időívei hagyományosan egy kortárs és egy klasszikus zeneszerzőt kötnek össze. Simon Izabella és Várjon Dénes két zseniális német komponistának, Felix Mendelssohn Bartholdynak és Jörg Widmann-nak a műveiből válogatva állította össze az öt koncert műsorát.
A két zeneszerző, akiket mintegy másfél évszázad választ el egymástól, a történelem folyamán mégis számos szálon kapcsolódik egymáshoz. Jörg Widmann nem csupán Mendelssohn világszerte elismert interpretálója, hanem zeneszerzőként is a német romantika gazdag örökségéből merít folyamatosan inspirációt. Simon Izabella a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Widmannhoz évtizedes, mély szakmai és baráti kötelék fűzi őket. Ezt a zeneszerzőt a reneszánsz szellemisége jellemzi, aki a zene különböző területein is otthonosan mozog. Mendelssohn mindhármunk számára különleges jelentőséggel bír – tette hozzá. Hozzáfűzte, hogy alaposan tanulmányozta a Mendelssohn család életét, és számára inspiráló volt a család tagjainak lelki tisztasága és egymás iránti szeretete, így nem volt kérdés, hogy őket választja. Fontosnak tartják, hogy a fesztivál során egy lelki közösség is kialakuljon.
Egyedülálló élménynek ígérkezik az éjszakai koncert a Boldogasszony-kápolnában, amely a Szentivánéji álom varázslatos világát idézi meg. Simon Izabella megosztotta gondolatait: „Szeretem hallgatni a csend zenéjét, és éjszaka ez különösen intenzív. Ilyenkor a lelkünk legmélyebb hangja szólal meg.”
A fesztivál különleges eseményeként Jörg Widmann személyesen is tiszteletét teszi, és aktívan részt vesz a koncerteken mint fellépő. A közönség emellett olyan kiemelkedő művészeket hallhat, mint a világszerte elismert Chamber Orchestra of Europe, valamint a tehetséges Csővári Csilla énekesnő, Nicolas Altstaedt a csellóval, Osztrosits Éva és Langer Ágnes a hegedűn, illetve Karasszon Eszter szintén csellóművészként. A művészeti vezetők zongorajátékának varázsát is élvezheti a közönség, garantálva ezzel, hogy felejthetetlen élményekkel gazdagodjanak a fesztivál során.
A zenei program igazi kaleidoszkóp, tele színekben és hangokban gazdag sokféleséggel. A dalirodalom, vonós szimfóniák, zongoraművek és kamarazenei darabok végtelen világán keresztül szeretnénk eljutni közönségünkhöz, hogy együtt tapasztalhassuk meg a zene rezgéseit, amelyek a hit, a barátság és az összetartozás élményét hozzák el számunkra – fogalmaztak a zenei művészeti vezetők.
Az irodalmi események fókuszában Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költő, író és műfordító gazdag életműve áll. A közönség a szerzővel folytatott beszélgetés és a műveiből készült felolvasó-színházi előadás révén nyerhet betekintést az alkotó világába, lehetőséget kapva arra, hogy mélyebben megismerje Zsuzsa gondolatait és inspirációit.
Az író az idei Kert évadhoz való kötődéséről így vall: "Azt hiszem, van valami közös abban a késztetésben, ami a kertészkedésre, és abban, ami az írásra vagy festésre ösztönöz. Fáradozni annak érdekében, hogy valamit létrehozzunk, ami eddig nem volt, és az öröm - talán a legnagyobbak egyike -, ha sikerül, ha nagyjából olyan, amilyennek elképzeltük, vagy éppenséggel valami váratlan mutatkozik meg a munka - szó szerinti vagy átvitt értelmű - gyümölcsében, amit eddig nem sejtettünk előre, valami több, mint amire számítottunk. És ami talán a legfontosabb: mindegy, hogy íráson, festésen, zenén vagy kertészkedésen keresztül, de az a lényeg, hogy kapcsolatban legyünk valami magasabbal, hogy részesei legyünk, méghozzá tevékeny részesei, valami magunknál nagyobbnak."
A sajtótájékoztatón elmondta: - A szakralitás számomra olyan, mint egy búvópatak, amely halkan, de folyamatosan áramlik az életemben. Gyerekkoromban rendszeresen részt vettem hittanórákon, és ezek az élmények mélyen beleivódtak a tudatomba. Azóta is foglalkoztatnak ezek a kérdések, és a verseim között is találhatók olyanok, amelyek - akár közvetve is - kapcsolódnak ehhez a témához. A szakralitás mibenlétét nehéz pontosan megfogalmazni, de bizonyos művekben olyan érzésem van, mintha valami magasabb rendű dolog átszűrődne a felszínen.
Az idei Arcus képzőművészeti programjai is mind a Kert hívószóra reflektálnak: Ösvények és átjárók kortárs kiállítás, a Kelet-Európa közös kertje, a groteszk fotótárlat, valamint a Képzőművészeti és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak performatív előadása szintén ezt a témát járják körül.
A fesztivál lelki-szellemi mélységét a Pannonhalmi Főapátság szerzetesei által vezetett imádságok, beszélgetések és séták adják a monostor különleges természeti és épített környezetében. A bencés hagyományban a kert, különösen is a monostor kertje a gyógyulás, a csend és az Istennel való találkozás helye. "Az Arcus Temporum idei zenei, képzőművészeti, irodalmi és spirituális programjain is meghívást kapunk arra, hogy elidőzzünk Isten jelenlétében, az évezredes falak által nyújtott meghittségben és csendben. A szerzetesközösség imádságos napirendje, amely a fesztivál keretét adja, emlékeztet mindannyiunkat, hogy Ő áll életünk középpontjában" - vélte Dejcsics Konrád bencés szerzetes, a fesztivál igazgatója. Arról is beszélt, hogy a Pannonhalmára érkezőknek a programokon keresztül felkínálják a szakralitás lehetőségét, de tapintattal. Mindenki maga dönti el, meddig engedi bele magát ebbe. - Aki szeretne, az részt vehet a szerzetesek reggeli és esti imádságán is.
Az Arcus Temporum fesztivál házigazdája nem más, mint Kováts Adél, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő és színigazgató, akinek szívéhez rendkívül közel áll a főapátság, hiszen gyermekkorának egyik legmeghatározóbb helyszíne volt. Izgatottan várja a rendezvényt. "A kert számomra mindig is egyfajta menedék volt, függetlenül attól, hogy éppen dolgozom vagy csak élvezem a jelenlétét. Mindig képes kikapcsolni, ahogyan a komolyzene is. Ezek a tapasztalatok eltüntetik a megfelelési kényszert és a zavaró zajokat, és előhozzák belőlem a puszta létezés örömét. Számomra sejtmegújító és gyógyító hatásúak" - osztotta meg gondolatait.
A Kert éve különleges meghívást jelent az Arcus Temporum Művészeti Fesztivál résztvevői, a szerzetesközösség tagjai, a főapátság munkatársai, barátai és látogatói számára. Arra ösztönöz bennünket, hogy figyelmünket egy olyan páratlan, ámde sérülékeny kincs felé fordítsuk, amelyet évszázadok óta szeretettel és gondossággal őriznek a monostor szerzetesei és segítőik. A fesztivál pedig ismét lehetőséget teremt arra, hogy egy rövid időre megálljunk, elmélyedjünk a csendben, és inspirációt merítsünk a művészet és a spiritualitás varázslatos találkozásából.