A rutinszerű szemműtét, amely után sajnos sokan tragikus döntést hoznak.


A 26 éves pennsylvaniai rendőr, Ryan Kingerski tragikus öngyilkossága újra rávilágított a Lasik szemműtét potenciális kockázataira és szövődményeire. Az eset felveti a kérdést, hogy mennyire fontos a megfelelő tájékozódás és a kockázatok alapos mérlegelése a látásjavító beavatkozások előtt.

Kingerski, aki a Penn Hills-i rendőrség kötelékében szolgált, mindössze öt hónappal a beavatkozás után döntött úgy, hogy véget vet életének. Hosszú időn át tartó szenvedésről, kettős látásról és erős fejfájásokról számolt be, amelyeket a műtéttel állított párhuzamba.

Sajnálatos módon nem ő az egyedüli, akinek hasonló tapasztalatai vannak. Az utóbbi években egyre több eset lát napvilágot, ahol a páciensek tartós és súlyos mellékhatásokról számolnak be - számol be róla a Daily Mail.

„Mindenkinek sajátos kihívásai adódnak a Lasik műtéttel kapcsolatban” – nyilatkozta Dr. Edward Boshnick, a miami optometrista. „Ez a legnagyobb megtévesztés, amivel valaha találkoztunk az amerikai társadalom történetében... és mindez egy több milliárd dolláros iparág hátterében zajlik.”

Bár a Lasik műtétet hivatalosan 95-99 százalékban biztonságosnak tartják, egyes szakértők megkérdőjelezik ezeket az adatokat. Köztük van Morris Waxler is, aki korábban az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságánál (FDA) dolgozott, és részt vett a Lasik engedélyezésében. Waxler ma már úgy véli, hogy a szövődmények aránya valójában inkább 10 és 30 százalék között lehet - vagyis jóval magasabb, mint az általában hangoztatott, egy százalék alatti érték.

Az aggodalmakat több tragikus esemény is megerősíti. 2018-ban Jessica Starr, a detroiti televízió meteorológusa, mindössze két hónappal a lézeres szemműtétje után elkövette az öngyilkosságot. Videónaplójában és egy harminc oldalas búcsúlevelében világosan kifejtette, hogy a Lasik beavatkozás következményeit okolja a fájdalmáért és szenvedéséért. Ugyanebben az évben Paul Fitzpatrick, egy kanadai édesapa is tragikus döntést hozott, miután több mint húsz éven át küzdött a Lasik után fellépő krónikus fájdalmakkal. Az ilyen esetek rávilágítanak arra, hogy a látásjavító műtétek nem mindig hoznak magukkal pozitív eredményeket, és a mögöttes problémák súlyos következményekkel járhatnak.

"Csak a lángoló tekintetek... 1996 óta csak szenvedés, szenvedés és még több szenvedés" - fogalmazta meg búcsúlevelében.

A tragikus sorsú áldozatok sorát gazdagítja Gloria McConnell története is. 2019-ben két komoly műtéten kellett átesnie, és 60 éves koráig olyan kínzó tünetekkel küzdött, amelyek mindennapjait megnehezítették. Halála után fia felfedte, hogy búcsúlevelében a műtéti beavatkozások is szerepeltek, mint a döntésének indokai.

Mások, mint például Paula Cofer, nem vetettek véget életüknek, de még mindig mélyen szenvednek a következményektől. Cofer jelenleg egy Facebook-csoportot irányít, amely a hasonló helyzetben lévő emberek támogatását célozza meg. A saját tapasztalatai alapján legalább 40 olyan személyt ismer, aki a Lasik műtét után tragikus módon döntött az öngyilkosság mellett.

A Lasik során lézerrel formálják át a szaruhártyát a látás javítása érdekében. Bár sok páciens elégedett az eredménnyel, azok, akiknél szövődmények alakulnak ki, gyakran küzdenek krónikus szemszárazsággal, látásproblémákkal és idegi eredetű fájdalmakkal. Az FDA ugyan figyelmeztet ezekre a kockázatokra hivatalos oldalán, ám a kritikusok szerint ez messze nem elegendő.

A hazai helyzet kapcsán az ismert szemklinika, a Sasszemklinika honlapja azt írja, hogy a LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) szemműtétet eredetileg azért fejlesztették ki, hogy a PRK kezelés utáni kellemetlenségeket csökkentsék, és gyorsabb gyógyulást tegyenek lehetővé. Bár az eljárást 1990 óta világszerte milliószor alkalmazták, az idők során fény derült bizonyos hátrányaira is. Ritkán ugyan, de előfordultak súlyos szövődmények: a műtét során megsérülhetett a szaruhártyából képzett lebeny, vagy később egy oldalirányú ütés, mozdulat leszakíthatta azt. Mindezek miatt a LASIK nem bizonyult olyan biztonságosnak, mint a hagyományos PRK kezelés. A Sasszemklinika például épp ezért nem is alkalmazza ezt az eljárást.

1999 óta több mint 10 millió amerikai választotta a Lasik műtétet, és évente körülbelül 700-800 ezer új beavatkozásra kerül sor.

Related posts