A német társadalom számára a bevándorlás kérdése napjainkban olyan súlyúvá vált, mint egy új világháború. A PestiSrácok cikke rávilágít arra, hogy ez a téma nem csupán politikai diskurzus, hanem mélyen érinti a mindennapi életet és a nemzeti identitást is


A német társadalom számára a bevándorlás kérdése napjainkban olyan súlyú kihívássá vált, mint egy új világháború. Ambrózy Áron 2024. december 1-jén kiemelte, hogy ez a jelenség mély hatással van a kultúrára, gazdaságra és a politikai tájképre. Az emberek közötti feszültségek és a különböző álláspontok ütközése egyre inkább érezteti hatását, ami komoly társadalmi vitákat generál. A németek előtt álló feladat, hogy megtalálják a megfelelő egyensúlyt a hagyományok megőrzése és az újonnan érkezők integrációja között.

Elszámolták magukat, és végül elbuktak, de nem adják fel: egy új, nagyobb tervvel állnak elő, és újra nekivágnak. Miután a német bevándorlási politika egyértelmű kudarcot vallott, most egy még ambiciózusabb javaslatot készítenek elő. Nancy Fraser belügyminiszter magabiztosan bejelentette, hogy a világ legmodernebb bevándorlási törvénye vár a német lakosságra, akik ámulattal figyelik az eseményeket.

2015 óta Szlovénia lakosságának megfelelő számú bevándorló érkezett Németországba, azonban a munkaerőhiány kérdései továbbra is megoldatlanok maradtak. A 85 milliós népességű Németországban, amelyhez még hozzájön a migránsok száma, jelenleg körülbelül 46,4 millió ember dolgozik. A német matematikai szakemberek most azt számolják, hogy 2040-re ez a szám 41,9 millióra, 2060-ra pedig akár 35,1 millióra is csökkenhet.

Magyarán: hiába növekszik Németország lakossága, hiába a rengeteg bevándorló, a szakképzett és hasznos munkaerő folyamatosan csökken. Német haditerv: még több bevándorló.

A második világháború után felnőtt baby boomer generáció nyugdíjba vonulásával új kihívásokkal nézünk szembe. Az ő helyükre érkező afrikai és közel-keleti bevándorlók többsége sajnos nem találta meg a számítását a munkaerőpiacon. Elvétve akad közöttük olyan, aki szakképzett pozícióban dolgozik, a legtöbben inkább kisebb, alacsonyabb presztízsű munkákra kényszerülnek. Bár sokan kebabot készítenek vagy mobiltelefon tartozékokat árulnak, ezek a tevékenységek nem jelentik a gazdaság igazi motorját. Ahogy Magyarországon a Népszínház utca sem az ipari fejlődés szimbóluma, úgy a berlini bazársor folyamatos bővülése sem tudja jelentősen növelni a gazdasági teljesítményt.

Nincs ok aggodalomra, a megoldás egyértelmű: még nagyobb infrastruktúrákat fognak létrehozni. Évente 288 ezer külföldi, szakképzett munkaerő érkezésére számítanak, főként Afrikából és a Közel-Keletről. Hiszen ott, közismert tény, világszínvonalú informatikai és agykutatási képzések zajlanak, és a cél, hogy ezek a tehetségek Németországba költözve hozzájáruljanak a német gazdaság növekedéséhez.

A németek valóban azt gondolják, hogy a kenyai sors a német sors tükörképe.

Ezért kötöttek megállapodást Kenyával a migráció terén. A céljuk az, hogy elősegítsék a képzett munkaerő áramlását Németországba. Valóban úgy gondolják, hogy Kenya, akárcsak korábbi szerződött partnerei, mint Grúzia, Moldávia, India és Marokkó, felkészíti azokat a fiatalokat, akik később Németországban fognak dolgozni szakképzett munkaerőként.

Nancy Faeser belügyminiszter véleménye szerint az igazi kihívás az, hogy a helyi hatóságok és a vállalkozások egy befogadóbb kultúrát alakítsanak ki. Ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövőbeni tartózkodás lehetőségei biztosítottak legyenek. Az évek során sokszor hangoztatott "refugees welcome" feliratok és a piktogramokkal kiegészített társadalmi párbeszéd, amely azt hirdeti, hogy a nőkkel és gyerekekkel szembeni erőszak elfogadhatatlan, úgy tűnik, hogy nem volt elegendő. Még a kényes helyzetekre is, ahol a tisztelt keleti férfiak érzelmei elszabadulhatnak, szükség lenne egy mélyebb és hatékonyabb megközelítésre.

Még több szeretet, még több népakarat kell, az majd elhozza végül a sikert.

Ez egy teljesen másik téma, hogy a német ipar éppen most vonul ki Németországból, így valószínűleg nem lesz szükségük ennyi új és szakképzett munkavállalóra. Aztán majd, ahogy szokásuk, kitalálják, mihez kezdenek a felesleges és terhes kisebbségekkel, de a részleteket inkább az olvasó képzeletére bízom. Az viszont biztos, hogy amikor "örök szövetségeseink" számolnak és nagyobb dolgokat terveznek, abból nekünk mindig következményeink lesznek.

Persze, szívesen segítek! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás minta: 🌟 "Hé, barátok! Mostanában egyre inkább elmerülök a kreativitás tengerében, és úgy érzem, itt az idő, hogy megosszam veletek a gondolataimat! 🎨✨ Mi a legizgalmasabb dolog, amit mostanában csináltatok? Osztátok meg velem, kíváncsi vagyok! 💬❤️" Hogyan tetszik? Szeretnél valami mást is?

Kapcsolódó témákmigrációNancy FaeserNémetországVezető

Related posts