A magyar nők körében körülbelül 7,6 százalék él olyan bántalmazó kapcsolatban, ami aggasztóan magas arányt jelent.
A Bagázs Egyesület évek óta dolgozik azon, hogy a szegregátumban élő nők ne csak túléljenek, hanem esélyt kapjanak egy jobb életre. A női erőcsoportjaik révén olyan biztonságos teret hoznak létre, ahol az érintettek megoszthatják gondjaikat és valódi támogatást kaphatnak. Ez a munka nemcsak életet változtat, hanem életeket ment.
A társadalmi kirekesztettség következtében kialakuló szegregátumokban élő emberek kapcsolatai a külvilággal gyakran korlátozottak, ami információhiányt eredményez a közösség tagjai számára. Ezekben a térségekben a támogató szolgáltatások elérhetősége is jelentősen csökkent, ami különösen megnehezíti a bántalmazó vagy kizsákmányoló helyzetből való kilépést, főként a nők számára. Az ilyen környezetekben a lehetőségek hiánya tovább fokozza a bezártság érzését, és gyakran megakadályozza a szükséges segítségnyújtást.
Az Eurostat, az Európai Alapjogi Ügynökség és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete 2024-ben egy átfogó, reprezentatív felmérést indított, amely a nők ellen elkövetett bántalmazások gyakoriságát kutatta különböző országokban. A felmérés során 115 ezer nőt kérdeztek meg Európa szerte, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a problémába és feltérképezzék a jelenség nagyságrendjét.
"A nők elleni erőszak problémája minden társadalmi rétegre kihat, ám a szegregált közösségek tagjai különösen sérülékeny helyzetben vannak a korlátozott erőforrások miatt. Ezek a zárt közösségek gyakran nehezen jutnak el a segítséghez, hiszen kevesebb elérhető szolgáltatás áll rendelkezésükre, ami megnehezíti a bántalmazó kapcsolatokból való kilépést. Az erőcsoportokban való részvétel, ahol a sorstársakkal való találkozás és a 'nem vagyok egyedül' érzése dominál, kulcsfontosságú lehet. A résztvevők valós igényeire épülő támogatás nemcsak az önbecsülésüket növeli, hanem segíti a támogató kapcsolatok kialakítását is, így csökkenti az elszigeteltségüket" - mondta Regös Nóra, a NANE erőcsoport facilitátora.
A kutatás eredményei azt is felfedték, hogy a nők körülbelül egyötöde életük során tapasztalt fizikai vagy szexuális erőszakot, amelyet partnerük, családtagjuk vagy más közeli ismerősük követett el a lakóhelyükön.
Az adatok szerint az erőszakot átélt nők ötöde fordult segítő szervezethez és mindössze nyolcaduk kérte a rendőrség segítségét. . Különösen lényeges, hogy komolyan vegyék az érintetteket és problémáikat azok, akikhez ezzel fordulnak és megfelelő tájékoztatást kapjanak.
A szegregátumban élő nők társadalmi mobilizációját jelentős mértékben akadályozza az oktatáshoz és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés korlátozottsága. E nehézségek egymásra hatása jól megfigyelhető abban a jelenségben, hogy a szegregált környezet és a mélyszegénység együttesen olyan kényszerhelyzeteket teremthet, melyekben a családok mindennapi működéséhez elengedhetetlen a gyermekek aktív hozzájárulása. Így fordulhat elő, hogy egy tízéves gyerek kényszerből háztartási feladatokat lát el, holott szívesebben töltené az idejét az iskolapadban, tanulva és fejlődve.
"A szegregátumokban élő nők támogatása érdekében hozta létre a Bagázs Egyesület a női erőcsoportokat, ahol a résztvevők biztonságos, támogató környezetben oszthatják meg egymással problémáikat, tapasztalataikat és valódi segítséget kaphatnak. A résztvevő nők társadalmi mobilitását elősegíti, hogy a csoportos foglalkozások során fejlődik az önképük, az önbizalmuk, differenciáltabb képet alakíthatnak ki a világról és saját utakat is találhatnak az önmegvalósítás felé. Az erőcsoportok sikerét példázza, hogy eddig 53 nőt tudtunk bevonni, ebből 12 léphetett ki egy kizsákmányoló vagy egyenesen bántalmazó környezetből" - fogalmazott Dr. Both Emőke, a Bagázs Egyesület elnöke.
A női erőcsoport révén mélyebb kapcsolatba kerültem önmagammal, felfedezve a határaimat és azt, hogy mi az, amit szabad megengednem magamnak, és mi az, amit nem. Olyan fontos témákat érintettünk, mint a menstruáció, amiről korábban sosem beszéltem, és a családommal sem merült fel. Ezek a beszélgetések jelentős mértékben hozzájárultak a szégyenérzetem csökkentéséhez, és lehetőséget adtak arra, hogy nyíltabban, őszintébben gondolkodjak a női tapasztalatokról.
- tette hozzá Vidák Ramóna, a Bagázs Felnőtt női programjának résztvevője.
Olyan területet jelölünk, amelyet a szegregációs mutató segítségével határolunk le, és ahol az alacsony társadalmi státuszú családok sűrűn élnek együtt, vagy ahol a társadalmi státusz csökkenésének jelei figyelhetőek meg. Ezen okok miatt a területen közösségi beavatkozás válik szükségessé a helyzet javítása érdekében.